Tygodnik Ciechanowski

Wtorek, 25 czerwca 2019

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!
fot. I.Koba
fot. I.Koba

Przypomniany bohater 1920 r.

18.08.2014 13:05:16

W to miejsce niełatwo trafić. Znają je leśnicy oraz ci, którzy wędrują w poszukiwaniu jagód czy grzybów. Za sprawą Sekcji 13 Pułku Piechoty Pułtuskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego i Nadleśnictwa Pułtusk zaczyna je poznawać coraz więcej osób.

W lesie w Domosławiu (gm. Winnica), na terenie Leśnictwa Pokrzywnica, znajduje się skromny kamień upamiętniający ppor. Zdzisława Straszewicza, bohatera 1920 roku.  Tu 12 sierpnia odbyła się uroczystość w ramach obchodów 94. rocznicy bitwy warszawskiej.

Na kamieniu wyryto słowa: „Dnia 12-tego sierpnia 1920/ w miejscu tem oddał swe/ życie w obronie ziemi ojczystej/ Zdzisław Straszewicz/ ppor. artylerji kawaler/ Krzyża Virtuti Militari/ i trzech Krzyży Walecznych./ Żył lat 22./ Kamień ten kładzie matka” (pisownia oryginalna). Wzrusza myśl o kobiecie, która straciła bohaterskiego syna i postanowiła go upamiętnić w miejscu, w którym został śmiertelnie ranny. Godny szacunku jest młody żołnierz, o którym przez kilkadziesiąt lat nie pamiętano.

Położony w lesie kamień zainteresował Sekcję 13 Pułku Piechoty PTSK. Zainteresował się nim także Leszek Malinowski, radny gminy Pokrzywnica. Przy wsparciu Nadleśnictwa Pułtusk kamień w ubiegłym roku został odnowiony, a 12 sierpnia złożono kwiaty i zapalono znicze po raz pierwszy. W tym roku również uczczono pamięć podporucznika.

Więcej w papierowym wydaniu TC

autor: IK

Komentarze Internautów (1)dodaj komentarz

  • pani, 2014-08-18 13:40:25
    22 lata i tyle odznaczeń
    Niech mi teraz ktoś pokaże kogoś kto ma tyle lat i tyle odznaczeń... A przepraszam zapomniałam, przecież teraz do wojska nie biorą...