Tygodnik Ciechanowski

Wtorek, 19 lutego 2019

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!
fot. Paw
fot. Paw

Zaśpiewać każdy może

20.06.2015 18:23:46

Kanarki to ptaki, które wyróżniają się pośród innych nie tylko swoim wyglądem, ale przede wszystkim śpiewem. Ornitolodzy twierdzą, że by odkryć ich fenomen i piękno, potrzeba wielu lat. Nigdy nie miał z tym problemu Marian Rychcik, który z sukcesami prowadzi własną hodowlę.

Mieszkaniec Mławy zalicza się też do czołowych specjalistów nauki śpiewu. Jego uczniami nie są jednak dzieci, a… kanarki.

- Mogę powiedzieć, że znam wszystkie ptaki. Wiele widziałem na żywo, a o innych czytałem i interesowałem się, w jakim środowisku żyją, co jedzą oraz co odróżnia je od innych okazów. Najbardziej upodobałem sobie jednak ptaki śpiewające, a szczególnie kanarki. Są częścią mojego życia - przyznaje Marian Rychcik, który hoduje ptaki śpiewające od ponad 40 lat.
Niespotykana pasja pana Mariana do ptaków zaczęła się głównie za sprawą ojca, który był leśniczym i dzięki któremu całą młodość spędził on wśród przyrody i zwierząt.

- Ojciec nauczył mnie podejścia do ptaków. Moim zadaniem było nie tylko je nakarmić, ale również bliżej poznać tak, by o każdym móc powiedzieć kilka zdań. Gdy miałem dziesięć lat, ptaki zaczęły mnie także interesować z uwagi na ich piękny śpiew. Szczególnie upodobałem sobie słowika i codziennie wyczekiwałem pory, kiedy rozpocznie swoją serenadę – wspomina Marian Rychcik.

Cały artykuł w papierowym wydaniu TC

autor: Paw

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz