Tygodnik Ciechanowski

Sobota, 23 czerwca 2018

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!
fot. Archiwum
fot. Archiwum

Nieuprawnione przypinanie Polakom łatki rasistów

15.12.2015 10:39:44

* Jesteś w Polsce od 32 lat. Pamiętasz swój pierwszy dzień pobytu w naszym kraju? - pytamy Mamadou Dioufa, senegalskiego wokalisty i działacza społecznego

- Oczywiście. Tego się nie zapomina. Wysiadłem z samolotu i od razu przywitała mnie temperatura około 17 stopni. Dla mnie było to wyjątkowo zimno, bo w Senegalu przyzwyczajony byłem jednak do cieplejszych dni. Warszawa wyglądała zupełnie inaczej. Był to mój pierwszy wyjazd z Afryki. Przyjechałem, by tu studiować. Zazwyczaj ludzie mają lęk przed czymś nowym, ale ja takiego nie czułem. Byłem gotowy na nowe odkrycia.

* Co przez te trzy dekady, twoim zdaniem, zmieniło się najbardziej w Polsce lub zachowaniu Polaków?

- Wydaje mi się, że nie wywołuję już takiej konsternacji wśród przechodniów jak w latach 80. poprzedniego wieku (śmiech). Na pewno otwartość ludzi jest dużo większa. Polacy stali się narodem bardzo tolerancyjnym. Powiedziałbym nawet, że pod tym kątem zaszła rewolucja. Oczywiście różnica polega na tym, że 30 lat temu w Warszawie ludzi czarnoskórych można było policzyć na palcach dwóch rąk, a dziś jest ich zdecydowanie więcej. Nie wiem dlaczego, ale dzisiejsza młodzież jest już zupełnie innym pokoleniem mentalnym.

* Może po prostu łatwiej ci z nimi rozmawiać?

Cały wywiad w papierowym wydaniu TC

autor: PW

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz