Tygodnik Ciechanowski

Czwartek, 21 marca 2019

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!
fot. PW
fot. PW

Pierzaści długodystansowcy

22.10.2016 18:31:26

Lęgi gołębi pocztowych w Polsce tradycyjnie rozpoczynają się pod koniec lutego lub na początku marca. Samica składa w misce lęgowej jajka, które wysiaduje wraz z samcem przez około 18 dni. Po 21–28 dniach młode ptaki mogą już opuścić gniazdo, by odbywać pierwsze loty. Tak było też w przypadku gołębia Zdzisława Kornatowskiego z miejscowości Kiełki w gminie Baboszewo.

- Samiczkę oraz trójkę jej rodzeństwa od dłuższego czasu przygotowywałem do dłuższej, ponad 200-kilometrowej podróży. To standard dla półrocznych gołębi. Lot już od początku zapowiadał się na niełatwą próbę dla wszystkich ptaków. Z powodu mgły musiałem opóźnić ich wypuszczenie z klatek. Miał to być ich ostatni tegoroczny przelot. Poleciały dopiero około godz. 10.40,  z dwugodzinnym opóźnieniem. Łącznie na ten lot wysłałem 30 młodych gołębi. Tego samego dnia wróciło 17 z nich, a kolejną samiczkę zobaczyłem dopiero trzeciego dnia, kiedy została przywieziona. Nie mam wątpliwości, że uratowała się, ponieważ zaufała ludziom i schroniła  się u nich

A było tak:  późno w nocy redaktor naczelny wyszedł ze swojego gabinetu na klatkę schodową, zapalił światło i… spotkał się oko w oko z ptakiem. Wyczerpany, skulony  czerwony gołąb patrzył mu prosto w oczy, jakby prosił o pomoc. Musiał wcześniej wlecieć na balkon, stamtąd przeszedł przez otwarte drzwi balkonowe do pokoju, następnie do przedpokoju, stamtąd na klatkę… Czy chciał koniecznie spotkać się z człowiekiem... Chyba tak,  bo bez obawy dał się złapać i obejrzeć.

Cały artykuł w TC z 25 października be.

autor: PW

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz