Tygodnik Ciechanowski

Niedziela, 20 maja 2018

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!

Po samobójczej śmierci Dominika: Nauczycielka z zarzutem znęcania się nad uczniem

11.02.2017 16:32:18

O samobójstwie 14-letniego ucznia z Bieżunia przed rokiem mówiła cała Polska. Teraz jego nauczycielka usłyszała zarzut znęcania się nad uczniem, które mogło doprowadzić do targnięcia się chłopca na własne życie a dyrektor gimnazjum już boi się nagonki na szkołę.

- Chłopiec w liście pozostawionym matce przepraszał za to, co zrobił. Wypisał też nazwiska kolegów, grupując ich „koledzy, przyjaciele, wrogowie” – mówiła przed rokiem Iwona Śmigielska–Kowalska z Prokuratury Okręgowej w Płocku. W tamtym czasie pojawiały się informacje, że chłopiec był m.in. szykanowany w środowisku za odmienny ubiór i fryzurę, mówiła o tym jego matka w jednym z telewizyjnych reportaży. W związku z jego śmiercią na portalach społecznościowych zaczęły się pojawiać szokujące wpisy i fikcyjne konta, rozpętało się piekło. W ogólnopolskiej prasie pisano też, że z przeprowadzonej przez Mazowieckie Kuratorium Oświaty kontroli w gimnazjum w Bieżuniu wynikało, że szkoła nie zapewniała bezpiecznych i przyjaznych warunków do nauki, czyli nie spełniała swojej podstawowej funkcji.

Jak dziś informuje prokurator Krzysztof Molenda z Prokuratory Rejonowej w Mławie, w sprawie tej zebrano obszerny materiał dowodowy, przesłuchano kilkadziesiąt osób, głównie uczniów i pracowników szkoły.

- Zarzut z art. 207 par. 1 i 3 kodeksu karnego usłyszała też nauczycielka chłopca, odmówiła składania wyjaśnień – poinformował nas prokurator. - W artykule tym zapisano: „Par. 1. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5; par. 3: Jeżeli następstwem czynu określonego w par. 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12”.

- Musimy zasięgnąć opinii biegłych, żeby ponownie wypowiedzieli się na temat jej zachowania i postępowania. Chcemy je zrozumieć  – mówi prokurator.

Cały artykuł w TC z 14 lutego br.

autor: AO

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz