Tygodnik Ciechanowski

Sobota, 23 czerwca 2018

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!
fot. R.Nadaj
fot. R.Nadaj

Wiceminister zdrowia w Ciechanowie: Rząd ostrożny z wprowadzaniem reformy

30.03.2017 10:32:18

Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko i dyrektor mazowieckiego NFZ Filip Nowak 28 marca tłumaczyli w Ciechanowie, jak ma wyglądać reforma służby zdrowia. To najtrudniejsza reforma, jaką zapowiada obecny rząd. Nic dziwnego, że bardzo ostrożnie podchodzi do jej wprowadzenia.

Rządowy projekt dotyczy utworzenia systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, czyli tzw. sieci szpitali. Znajdą się w niej placówki, które od co najmniej dwóch lat mają umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia i w których funkcjonuje izba przyjęć albo szpitalny oddział ratunkowy. Drugiego warunku nie będą musiały spełnić jedynie szpitale ogólnopolskie, onkologiczne i pulmonologiczne. Placówki zakwalifikowane do sieci będą miały gwarantowaną umowę na finansowanie świadczeń medycznych. Bez tego część z nich może upaść, a przynajmniej znacząco ograniczyć zakres swojej działalności.

Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko podczas ciechanowskiego spotkania podkreślała, że wszystkie podmioty medyczne działające na rynku traktowane będą jednakowo. Łatwo jednak się domyślić, kto na reformie straci. Dużo trudniej będzie po wprowadzeniu zmian zdobywać kontrakty podmiotom prywatnym czy spółkom pracowniczym. Więc wiele z nich nastawia się na usługi jbardziej dochodowe, świadczone komercyjnie i w ramach NFZ. Do tego nie mają one zazwyczaj kosztownych w utrzymaniu szpitalnych oddziałów ratunkowych, które są niezbędnym wymogiem stawianym szpitalom będącym w sieci. Publiczne placówki muszą świadczyć wszystkie usługi medyczne, także te, które ze względu na niską wycenę przynoszą straty. Powinny zatem skorzystać na zapowiadanej zmianie.

Czytaj w TC z 4 kwietnia br.

autor: red

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz