Tygodnik Ciechanowski

Sobota, 23 czerwca 2018

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!
fot. R.Nadaj
fot. R.Nadaj

Grudusk: Niekończąca się historia wykopalisk. Wójt kontra archeolog

19.04.2017 18:31:26

Uprawomocnił się wyrok nakazujący archeologowi opracowanie wyników badań z prowadzonych prac na grodzisku w Grudusku. Mimo tego Stanisław P. nie zamierza go respektować. Zapowiada skargę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Przypomnijmy. Archeolog w 2010 roku podpisał umowę z Urzędem Gminy w Grudusku na przeprowadzenie badań wykopaliskowych na terenie średniowiecznego grodziska w tej miejscowości. Uzyskane wyniki miały posłużyć do sporządzenia planu przyszłej rekonstrukcji tej budowli. Samorząd pozyskał na ten cel unijne fundusze, ale archeolog nie wywiązał się z umowy.

Wójt miał problemy z realizacją rekonstrukcji warowni, która pierwotnie, co było krytykowane, miała powstać na grodzisku. Ostatecznie stanęła w jego sąsiedztwie.
Obiekt wyglądem przypomina wczesnośredniowieczną zabudowę, a raczej nasze o niej wyobrażenie. Miał stać się atrakcją turystyczną. Niewiele brakowało, żeby w ogóle nie powstał. Dzięki temu, że Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych zgodziła się na przesunięcie terminu realizacji tego przedsięwzięcia, 1,5 mln zł unijnych środków udało się wykorzystać. Około 700 tys. zł samorząd musiał dołożyć z własnej kasy.

Cały artykuł w aktualnym wydaniu TC

autor: RN

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz