Tygodnik Ciechanowski

Sobota, 23 czerwca 2018

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!

Mazowieckie impresje historyczne: Pamięci Andrzeja Zamoyskiego

21.04.2017 12:40:00

W bieżącym roku mija 300 lat od narodzin jednego z najwybitniejszych polskich myślicieli i polityków okresu oświecenia, Andrzeja Zamoyskiego, związanego z mazowieckim Bieżuniem.

 Co prawda z odpisu aktu urodzenia przyszłego kanclerza wielkiego koronnego, zachowanego w Archiwum Akt Dawnych w Warszawie, wynika, że wbrew oficjalnym biografiom nie przyszedł on na świat we wspomnianym miasteczku mazowieckim, ale na pewno mieszkał tam w dzieciństwie, między innymi po śmierci matki (1719), a później po rezygnacji z urzędu kanclerskiego w 1767 r., nim pod koniec lat siedemdziesiątych XVIII wieku osiadł na stałe jako ordynat w Zamościu. I dlatego właśnie w bieżuńskim Muzeum Małego Miasta odbyła się wczoraj konferencja naukowa poświęcona jego pamięci. Przy tej okazji chciałem przypomnieć dziś postać autora słynnego "Zbioru praw sądowych".

Andrzej Hieronim Franciszek Zamoyski urodził się 30 września 1717 r., czyli jak to wtedy pisano - w dniu św. Hieronima (stąd jego drugie imię), w dobrach gniewskich, gdzie jego ojciec był starostą. Przypomnijmy, że był synem Michała Zamoyskiego, łowczego wielkiego koronnego i starosty gniewskiego, oraz Anny z Kościelca Działyńskiej, córki ówczesnego wojewody pomorskiego Tomasza Działyńskiego. W dniu 12 października 1717 r. w kościele św. Mikołaja w Gniewie Andrzej Zamoyski został ochrzczony przez ks. Andrzeja Antoniego Montowskiego, proboszcza i dziekana gniewskiego, a jego chrzestnymi byli: ks. Jan Kazimierz Jugowski, archidiakon pomorski i Teresa z Bilińskich Działyńska, wojewodzina chełmińska. Dwa lata potem zmarła matka przyszłego kanclerza, a jego ojciec, przygnębioną nieoczekiwaną śmiercią żony, z którą miał trzech synów i kilka córek, na dłuższy czas osiadł w swoich dobrach mazowieckich w Bieżuniu, troszcząc się między innymi o miejscowy pałac, który został wtedy znacznie rozbudowany. I to właśnie w tym pałacu Andrzej Zamoyski spędził swoje dzieciństwo. Dopiero w 1725 r. rodzina Zamoyskich przeniosła się do Zamościa.

 LZ

 Cały artykuł w najbliższym wydaniu TC

autor: red

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz