Tygodnik Ciechanowski

Wtorek, 11 grudnia 2018

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!
fot. Archiwum
fot. Archiwum

Polacy i Holendrzy: Ty pomieszkasz u mnie, a ja u ciebie...

26.04.2017 14:34:15

Od 11 lat uczniowie Gimnazjum STO w Ciechanowie i podobna placówka w holenderskim Nijmegen prowadzą wymianę młodzieży.

Kilkunastoosobowe grupy ciechanowskich nastolatków najpierw wyjeżdżają na tydzień do Holandii i tam – mieszkając w prywatnych domach swoich rówieśników – poznają jej kulturę. Potem w swych rodzinnych domach goszczą młodych Holendrów.
Tej wiosny wymiana objęła 13-osobowe grupy nastolatków.

Podczas pobytu w Holandii młodzi ciechanowianie m.in. odwiedzili Muzeum van Gogha w Amsterdamie. Natomiast swoim holenderskim rówieśnikom pokazali: Warszawę (w tym Muzeum Powstania Warszawskiego), Ciechanów, Opinogórę, Gołotczyznę i Pułtusk.

- Wizyta w holenderskiej szkole była ciekawym doświadczeniem zarówno dla uczniów, jak i dla mnie. Jako nauczyciel angielskiego zwróciłem szczególną uwagę na bardzo dobrą znajomość tego języka przez wszystkich Holendrów, w tym także uczniów tamtejszych szkół. Z moich obserwacji wynika, że sukcesy w nauce tego języka osiągają oni m.in. poprzez szerokie korzystanie z multimediów i metod audiowizualnych. Zauważyłem także wiele różnic w polskim i holenderskim systemie edukacji i samej organizacji pracy szkoły. W holenderskiej szkole bardzo dużo pracuje się metodą projektu, co pozytywnie wpływa na samodzielność uczniów w zdobywaniu wiedzy i rozbudza ich zainteresowania – mówi opiekun polskiej grupy Łukasz Podgórski.

Cały artykuł w aktualnym numerze TC

autor: KK

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz