Tygodnik Ciechanowski

Środa, 20 lutego 2019

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!
fot. UG Świercze
fot. UG Świercze

Podstawówka w Świeszewie: Radni za likwidacją, Kuratorium Oświaty – przeciw

29.04.2017 18:26:41

Ważą się losy Publicznej Szkoły Podstawowej w Świeszewie (gm. Świercze). Większość radnych poparła zamiar jej likwidacji, zaakceptowali go także uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele z dyrektor Beatą Leszkiewicz na czele.

Inne zdanie miało Mazowieckie Kuratorium Oświaty Delegatura w Ciechanowie. Na jego postanowienie Rada Gminy Świercze złożyła zażalenie do Ministerstwa Edukacji Narodowej – do 26 kwietnia odpowiedzi nie dostała.

- Decyzja o likwidacji Szkoły Podstawowej w Świeszewie jest bardzo trudna – przyznał gospodarz gminy, wójt Adam Misiewicz. Dostrzega pozytywne aspekty pracy szkoły: placówka jest dobrze wyposażona, naucza w niej wykwalifikowana kadra, dzieci osiągają bardzo dobre wyniki, szkoła zdobywa nagrody i certyfikaty. Ale zauważa też problemy: z roku na rok maleje liczba uczniów i nie wynika to wyłącznie z niżu demograficznego. W 2006 r., gdy powstało boisko przy szkole, uczyło się w niej 105 dzieci. W obecnym roku szkolnym uczęszcza do niej 57 uczniów, w tym 19 do oddziałów przedszkolnych. Duży wpływ na zmniejszenie się liczby uczniów miało wprowadzenie dowożenia dzieci do szkół na terenie Nasielska. Z uwarunkowaniami demograficznymi łączą się względy ekonomiczne. Koszt utrzymania jednego ucznia w Świeszewie wynosi 20.500 zł i jest wyższy niemal o połowę niż w PSP w Świerczach (gdzie jest to 10.800 zł). Wynosząca 9.500 zł na jednego ucznia subwencja oświatowa nie pokrywa tych kosztów. Te czynniki spowodowały, że wójt zaczął rozważać likwidację świeszewskiej podstawówki.

Podczas spotkania z gospodarzem gminy rodzice pytali głównie o warunki nauki w PSP w Świerczach i dowozu dzieci do tej szkoły. Tylko jedna osoba, w dodatku spoza obwodu szkoły i spoza terenu gminy, wyraziła niezadowolenie.

Cały artykuł w TC z 2 maja br.

Na zdjęciu Dyrektor PSP w Świeszewie Beata Leszkiewicz zaakceptowała zamiar wójta i Rady Gminy

autor: IK

Komentarze Internautów (2)dodaj komentarz

 • Andrzej, 2017-05-07 11:48:31
  szkoła Świeszewo
  I niby dlaczego są aż takie duże koszty utrzymania ucznia? 2 razy wyższe niż w Świerczach? Neśli szkoła zostanie zlikwidowana, co będzie w budynku? Mieszkania?
 • Andrzej Kanigowski, 2017-05-07 12:18:49
  likwidacja szkoły w Świerkowie
  Po co każecie dodawać komentarze jak się nie pojawiają?!

  Od redakcji: Nic nikomu nie każemy. Pozdrawiamy.