Tygodnik Ciechanowski

Piątek, 27 kwietnia 2018

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!
fot. Paw
fot. Paw

Warzywa i owoce droższe od mięsa? Pogoda rozdała karty

11.05.2017 14:27:53

Po kilku mroźnych nocach wielu rolników liczy straty w swoich gospodarstwach, głównie na plantacjach owoców i warzyw oraz w sadach, mniej ucierpiały uprawy polowe. W niektórych rejonach kilka dni temu padał nawet śnieg. Wiosenne przymrozki między 16 a 21 kwietnia oraz 10 maja w różnym stopniu odczuli niemal wszyscy.

Mróz z wtorku (9 maja) na środę (10 maja) rolnicy i sadownicy z powiatu płońskiego przeklinać będą przez długi czas. Na terenie wszystkich gmin ucierpiała większość plantacji owoców miękkich i sadów. Z aparatem fotograficznym udaliśmy się do miejscowości w gm. Załuski, słynącej przede wszystkim ze smacznych i pięknych truskawek. W tym roku będzie ich zdecydowanie mniej przez spadek temperatur nawet do 7 stopni poniżej zera jednej nocy.

- Tegoroczny przymrozek nie oszczędził ani malin, ani truskawek. Można powiedzieć, że zabrał nadzieję na dobre zbiory. Mam około 10 hektarów truskawek, które są moim głównym źródłem utrzymania. Najbardziej pomarzły kwiaty i w tej sytuacji nie da się już nic zrobić. Owoców będzie zdecydowanie mniej niż zakładałem. Pod folią straty sięgają co najmniej 50 procent, a w gruncie są jeszcze wyższe. Jest gorzej niż przed dwoma laty. Ceny truskawek będą na pewno wyższe, ale zarazem będzie ich po prostu mało na rynku - mówi Tomasz Jarominiak ze Słotwina, który dodał, że rolnicy i sadownicy musieli wcześniej zainwestować w opryski i folie. To jednak i tak było za mało.

Cały artykuł w TC z 16 maja br.

autor: kak, Paw

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz