Tygodnik Ciechanowski

Poniedziałek, 18 czerwca 2018

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!
fot. Archiwum
fot. Archiwum

Andrzej Kopeć: Bank przetrwał i jest stabilny

15.05.2017 10:16:24

* Pod koniec października ubiegłego roku PBS w Ciechanowie przeżywał bardzo trudne chwile – rozmawiamy z Andrzejem Kopciem, pełniącym obowiązki prezesa Polskiego Banku Spółdzielczego w Ciechanowie.

Przed kasami banku ustawiały się długie kolejki klientów, którzy, przerażeni krążącymi „po mieście” pogłoskami o jego upadku, w panice likwidowali lokaty i konta. Wbrew obawom części klientów i opinii publicznej bank przetrwał…

- Przetrwał i jest stabilny. I co ważniejsze, konsekwentnie realizuje działania naprawcze.

* Czy minęła istniejąca jesienią zeszłego roku groźba wszczęcia przez Komisję Nadzoru Finansowego w stosunku do banku „postępowania administracyjnego w przedmiocie ustanowienia zarządu komisarycznego”?

- Postępowanie to kilka miesięcy temu zostało umorzone. Między innymi dlatego, że zarząd banku konsekwentnie realizuje strategię jego uzdrowienia.

* Czy w tamtym okresie bankowi zagrażał upadek?

- Nie. Z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że nie. Bank był i jest wypłacalny.

* Jakie czynniki miały wpływ na to, że bank ocalał?

- Wspomniałbym o trzech czynnikach. Pierwszym była, wbrew krążącym pogłoskom, bardzo dobra sytuacja płynnościowa banku. Drugi to zaangażowanie wszystkich pracowników banku, którzy musieli obsługiwać setki klientów w bardzo krótkim czasie. Poza tym moralne i wizerunkowe wsparcie udzielone nam zarówno przez banki ze Spółdzielczej Grupy Bankowej, jak i prezesa Narodowego Banku Polskiego, prezesa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego i przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Publicznie zadeklarowane wsparcie wymienionych przeze mnie instytucji znacząco uspokoiło nastroje i sytuację wokół naszego banku.

Cały wywiad w TC z 16 maja br.

autor: KK

Komentarze Internautów (1)dodaj komentarz

  • ZZ, 2017-05-18 23:26:27
    Cud nad Łydynią...
    ... a w takiej trudnej sytuacji Bank był do tej pory... to chyba jakaś magia...