Tygodnik Ciechanowski

Poniedziałek, 21 maja 2018

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!

Na razie Warszawy nie powiększą, ale referenda i tak się odbędą

12.05.2017 16:33:28

– Jedynie zdecydowany opór społeczny może powstrzymać PiS – mówi prezydent Legionowa Roman Smogorzewski, który jako jeden z pierwszych samorządowców przeciwstawił się pomysłowi rządzącej partii.

Prawo i Sprawiedliwość wycofało z parlamentu projekt ustawy dotyczący metropolii warszawskiej. Na razie oznacza to jedynie, że pomysł powiększenia stolicy stanął pod znakiem zapytania.

– Sceptycznie podchodzę do informacji o wycofaniu projektu ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy z Sejmu. Kapitulacja PiS nastąpiła tuż przed pierwszym z kilkunastu referendów i Marszem Równości. Nie sądzę, że to przypadek. Obawiam się, że ta ustawa powróci, być może lekko zmieniona, może pod inną nazwą, ale nadal będzie rozpatrywana – komentuje dla „Tygodnika” prezydent Legionowa Roman Smogorzewski.

26 marca legionowianie jako pierwsi zorganizowali referendum w tej sprawie, które odbiło się szerokim echem. Przytłaczająca większość głosujących, 94,27 proc., opowiedziała się przeciwko przyłączeniu ich miasta do stolicy.
W ślad za Legionowem poszło kilkanaście innych gmin, które zdecydowały się na przeprowadzenie referendów w tej sprawie. 4czerwca takie referendum planowane jest m.in. w gminie Wieliszew.

Zdaniem prezydenta Legionowa samorządy, które podjęły decyzje o przeprowadzeniu referendum, absolutnie nie powinny z nich rezygnować.

– Ważne jest to, aby odbyły się te zaplanowane. Oczywiście jeżeli wojewoda na nie pozwoli, bo mamy już informacje o pierwszych rozpoczętych postępowaniach nadzorczych.

Cały artykuł w TC z 16 maja br.

autor: kak

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz