Tygodnik Ciechanowski

Poniedziałek, 18 czerwca 2018

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!

W ciechanowskim szpitalu zarobki niższe o 10 procent?

15.05.2017 12:21:06

Andrzej Kamasa, dyrektor ciechanowskiego szpitala, wystąpił z propozycją obniżenia płac o 10 procent około 1100 pracownikom. Tłumaczy, że sytuacja finansowa placówki jest poważna. Bez tego posunięcia banki nie będą chciały rozmawiać na temat udzielenia długoterminowej pożyczki na spłatę zaległych długów.

- Jak powiedziałam swojemu mężowi, że mam oddać 10 procent od swoich nędznych zarobków, to mi nie uwierzył. Mówił, że musiałam się pomylić. Myślał, że może chodzi o podwyżkę – opowiada jedna ze słabiej zarabiających pracownic szpitala, która ze swojej pensji musiałaby oddać 150 złotych. Dla niej to dużo, bo gdyby nie pracował także mąż, nie byłoby ich stać na utrzymanie mieszkania.

Cięcie nie objęłoby jedynie pensji zarabiających tyle, ile wynosi najniższa krajowa (2000 zł brutto, na rękę 1420 zł). Im nie można obniżyć wynagrodzenia, bo nie pozwalają na to przepisy. Pozostali mieliby otrzymywać niższe pobory przez 1,5 roku. Zmiana ta weszłaby w życie od 1 lipca br. Tylko w tym roku przyniosłaby 3,5 mln zł oszczędności, a w całym przyszłym – dwa razy tyle.

Związkowcy propozycję usłyszeli w poprzedni poniedziałek. 

Cały artykuł w TC z 16 maja br.

autor: RN

Komentarze Internautów (4)dodaj komentarz

 • zdrowomyślacy, 2017-05-15 16:05:18
  Iście genialny pomysł
  Ciechanowski szpital jest zapewne jednym z bardzo niewielu szpitali w naszym kraju, jak nie jedynym gdzie lekarskie pensje od co najmniej kilku już lat sięgają 100 tys zł miesiecznie (lekarze SOR) i niewiele mniej - lekarze kontraktowi. Wieloletnie błedy w zarządzaniu tą placówką i ustaleniu takiej siatki płac lekarzom spwodowały coraz bardziej pogłębiającą się trudną jej sytuację finansową. Ile brakuje jej do upadłości. To chyba tylko panie z działu księgowego wiedzą - znając cyferki lekarskich wypłat i zaległości w regulowaniu bieżących należności. Co ciekawe - nie ma winnych tego stanu rzeczy, bo każdy były dyrektor nie był odpowiedzialny (choć materialnie czy też karnie) za swoje decyzje. Jeszcz bodajże 2 lata temu (w końcówce rządów Hanny J.), wypłacono pracownikom podwyżkę w wysokości...100 zł...z ich funduszu socjalnego, z którego zniknęło znacznie więcej - został uszczuplony mniej więcej o połowę a nie o w/w kwotę. To trochę jakże istotnej historii. Jakom trzeba być "pomysłowym" Andrzejem, by wpaść na pomysł...obniżenia pensji na półtora roku, ponad 1100 pracownikom celem ratowania ich miejsca pracy? Placówka wiele lat zadłuzała się z powodu jakże wysokich, lekarskich wynagrodzeń a teraz...wszyscy mają ponosić tego konsekwencje? Chory szpital, z chorą dyrekcją i warunkami lekarskich wynagrodzeń. Ale nikt z tym nic od dawna nie robił a teraz w końcu ma "genialny" pomysł... .
 • mario, 2017-05-16 12:07:30
  Kpina
  Zamiast dać podwyżkę to on zabiera takie rzeczy to tylko w Polsce
 • misia, 2017-05-19 08:01:07
  szpital
  wystarczy zlikwidowac kontrakty lekarzy sor hemo
 • Magda, 2017-05-24 13:08:16
  Potwierdzam...
  I zatrudnić konserwatorów w charakterze lekarzy. Za połowę tego, co dostają lekarze. Będzie oszczędniej.