Tygodnik Ciechanowski

Niedziela, 20 maja 2018

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!
fot. Archiwum
fot. Archiwum

Po wyborach we Francji, przed wyborami we Francji… Zadyszka populizmu

16.05.2017 16:26:07

Wybory prezydenckie 7 maja we Francji były szczególne. Obserwowane z napięciem przez cały świat. Prezydentem został „radykalny centrysta”, 39-letni Emmanuel Macron. Zwolennik demokracji i silnej Unii Europejskiej, były minister gospodarki w rządzie Manuela Vallsa.

Bardzo wyraźnie (65% do 35%) wygrał on z szefową radykalnie prawicowego i faszyzującego Frontu Narodowego Marine Le Pen. Czy w związku z tym ugrupowania populistyczne zostały pokonane? Zdecydowanie nie.

Populizm ma różne oblicza w poszczególnych krajach. Tym, co jednak łączy rozmaite nurty, jest niechęć do liberalnej demokracji i globalizacji rozumianej jako outsourcing pracy, napływ obcych pracowników, także uchodźców, odwoływanie się do prostego ludu, walka z elitami, tendencja do instalowania rządów autokratycznych w imię nacjonalizmu oraz opiekuńczej władzy dla swoich. Partie populistyczne cechuje zamknięcie na obce wpływy kulturowe, przywiązanie do tradycyjnych wartości, religii i ksenofobia.

Globalizacja, jaką znamy z ostatnich dziesięcioleci, spowodowała dynamiczny rozwój technologii i komunikacji, otwarcie granic, swobodny przepływ ludzi, idei, towarów, wraz z tym liberalizację obyczajową i kulturową. Także rozwarstwienia majątkowe na niespotykaną dotychczas skalę. O pracę i wysokie dochody łatwo było ludziom wykształconym, z umiejętnością adaptacji, znacznie trudniej osobom bez kwalifikacji. Powstawały napięcia, konflikty, ruchy „oburzonych”. Zarówno w Europie, jak i w wielu innych krajach świata. Partie liberalne (a właściwie neoliberalne, stawiające na tzw. wolny rynek jako remedium na wszystkie możliwe problemy) nie umiały sobie w tym chaosie poradzić. Pojawili się za to przywódcy kontestujący nie tylko istniejący ład prawny i społeczny, lecz także próbujący wykorzystać sytuację do narzucenia swojej niekontrolowanej przez nikogo władzy.

Cały artykuł w TC 16 maja br.

autor: Daniel Kortlan

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz