Tygodnik Ciechanowski

Środa, 17 lipca 2019

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!
fot. Archiwum
fot. Archiwum

Dlaczego odwracamy się od książek?

24.05.2017 16:31:48

Raport Biblioteki Narodowej pokazał, że w zeszłym roku tylko co trzeci Polak sięgnął po książkę, a 10 proc. z nas przeczytało więcej niż dziesięć tytułów. Od kilku lat ogólnopolskie statystyki wyglądają podobnie, nieznacznie tylko się wahają.

W kontekście badań prowadzonych w poprzednich latach można mówić o stabilizacji czytania lub – biorąc pod uwagę większość społeczeństwa – nieczytania. 16% badanych nie przypomina sobie, żeby czytało jakąkolwiek książkę, gazetę, czasopismo, wiadomości w sieci ani nawet tekst o objętości przynajmniej trzech stron. Ci, którzy czytali książki, najchętniej sięgali po powieści Henryka Sienkiewicza i E.L. James.

W województwie mazowieckim na stu mieszkańców książki czyta nieco ponad osiemnastu mieszkańców regionu.

Nasi reporterzy rozmawiali z księgarzami i bibliotekarzami. Starali się dowiedzieć czy czytamy i co czytamy. Jaka dzisiaj, w dobie mediów elektronicznych i internetu, powinna być biblioteka? Czy książka tradycyjna, drukowana na papierze, ma szansę przetrwania? Dlaczego nasi rodzice i dziadkowie czytali książki, a my się od nich w większości odwracamy. Co zrobić żebyśmy znowu zaczęli czytać?

Więcej w TC z 23 maja br.

autor: red

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz