Tygodnik Ciechanowski

Niedziela, 20 maja 2018

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!
fot. B.Prus
fot. B.Prus

Na zamku i w skansenie

14.07.2017 12:19:42

Osoby stroniące od nowoczesnych hoteli, klubów i spa, łączące zwiedzanie zabytków z wypoczynkiem wśród przyrody lub/ i choć trochę interesujące się regionem i sztuką ludową oraz lubiące próbować nowych smaków odnajdą się w jednym z najstarszych miast Mazowsza, położonym nad Narwią Pułtusku.

Czeka na nie zamek, dziś Dom Polonii, i rezydujący w nim duch, rozległy park i zmieniająca swoje barwy zależnie od pory dnia i roku rzeka. Stąd można wyruszyć na zwiedzanie miasta i spacer po najdłuższym rynku w Europie. Stąd można jechać do serca Puszczy Białej – Kuźni Kurpiowskiej w Pniewie na spotkanie z folklorem i kurpiowską kuchnią.

Wybudowany w okresie średniowiecza na terenie dawnego grodu zamek przez kilka stuleci był rezydencją biskupów płockich. Przetrwał m.in. wojny z Krzyżakami, potop szwedzki, kiedy został spustoszony i częściowo spalony, rozbiory i dwie wojny światowe. Po każdym zniszczeniu był odbudowywany. W XX w. wraz z przyległym terenem został przekazany na Dom Polonii (decyzją rządu z 27 lipca 1974 r.). Po odbudowie w stylu renesansowym został uroczyście otwarty 16 lipca 1989 roku. Należy do Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

Więcej w aktualnym wydaniu TC z 11 lipca br.

autor: IK

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz