Tygodnik Ciechanowski

Czwartek, 19 lipca 2018

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!
fot. P.Wiewiórkowski
fot. P.Wiewiórkowski

Ryszard Buczyński: Dyrektorem się bywa, a nauczycielem się jest

22.07.2017 12:41:16

* W tym roku minęło 25 lat, od kiedy został pan dyrektorem I Liceum Ogólnokształcącego w Płońsku – zaczynamy rozmowę z Ryszardem Buczyńskim, dyrektorem I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Płońsku

* Zapisał się pan także w historii tej szkoły, bo żaden z poprzedników nie pełnił tego stanowiska tak długo.
- Ćwierć wieku to faktycznie szmat czasu. Nie chciałbym jednak odbierać osiągnięć poprzednim dyrektorom, którym szkoła bardzo dużo zawdzięcza. W sumie przez 100 lat na stanowisku dyrektora zasiadało 17 dyrektorów i każdy ma swoje zasługi. Zebraliśmy zresztą wiele informacji na temat wszystkich i spisaliśmy je w książce. Ja oczywiście, odchodząc na emeryturę, też przejdę do historii jak każdy z moich poprzedników.


* Co najbardziej zmieniło się przez te 25 lat, kiedy po raz pierwszy zasiadł pan w gabinecie dyrektora?
- Zmiany są ogromne, zaczynając od infrastruktury. Pamiętam, że pierwszym dużym wyzwaniem była wymiana centralnego ogrzewania, w czym bardzo pomogli nam absolwenci. Później powstały nowe sale dydaktyczne. Dodać do tego musimy również pełnowymiarową salę gimnastyczną czy budynek internatu. Płońskie starostwo zapewniło nam też środki na kolejne inwestycje. Z sentymentem patrzymy na archiwalne zdjęcia, gdy budynek szkoły wyglądał zupełnie inaczej. Uśmiecham się do absolwentów, którzy mnie odwiedzają i mówią, że w szkole nic się nie zmieniło. Poza tym dużo większy wpływ na różne decyzje mają także uczniowie. Dziś samorząd uczniowski jest pełnoprawnym uczestnikiem wielu rozmów ze mną czy radą pedagogiczną.

* Pochodzi pan z Przasnysza, jednak pracę zawodową zaczął pan od szkoły w Kucicach w powiecie płońskim. Co o tym zadecydowało?

Cały artykuł w aktualnym numerze TC z 18 lipca br.

autor: PW

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz