Tygodnik Ciechanowski

Czwartek, 19 lipca 2018

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!

Ciechanów w hołdzie powstańcom

03.08.2017 11:00:00

Kilkaset osób wzięło udział w III Ciechanowskim Marszu Powstania Warszawskiego, który odbył się we wtorek 1 sierpnia.

Jego uczestnicy o godz. 16.30 zebrali się spod pomnikiem św. Piotra  na ul. Warszawskiej , po czym przeszli na ul. Powstańców Warszawskich, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca ciechanowian walczących i poległych w powstaniu.
Tam o godz. 17.00 delegacje władz państwowych i samorządowych, kombatantów, służb mundurowych, partii politycznych i organizacji społecznych, w asyście pocztów sztandarowych i harcerzy, złożyły przy tablicy wiązanki kwiatów. Natomiast kibice klubów piłkarskich odpalili 73 race – bo tyle lat już minęło od chwili wybuchu powstania. 
- Pamięć o Powstaniu Warszawskim trwa w sercach Polaków i nie można jej już wymazać. Pamięć ta stała się ważną częścią naszej tożsamości. Dziś naszym zadaniem winno być wydobywanie i przekazywanie młodym pokoleniom  sensu walki jaką żołnierze Armii Krajowej i mieszkańców Warszawy podjęli 1 sierpnia 1944 r. W tamtych dniach biało-czerwony sztandar był znakiem walki naszego narodu o niepodległość, ale był też symbolem wszystkich, którzy nie godzili się na totalitarny świat hitleryzmu i stalinizmu. Powstanie było wielką manifestacją polskości – stwierdziła w okolicznościowym wystąpieniu Anna Żebrowska, wiceprezydent Ciechanowa.
Po marszu przy pomniku św. Piotra odbył się mini koncert Łukasza Juszkiewicza, który śpiewał pieśni patriotyczne. Były też rozdawane balony w białych i czerwonych kolorach.
W kościele św. Piotra odprawiona została msza święta w intencji  uczestników powstania.
2 sierpnia w Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki odbył się koncert pt: „Krzyk Wolności”, w którym Zespół Aktorsko-Wokalny
„Sonanto” zaprezentował licznie zgromadzonej publiczności, pieśni powstańcze. Słuchacze mogli nie tylko wysłuchać tych słynnych pieśni, ale dowiedzieć się o okolicznościach ich powstania i losach (najczęściej tragicznych) żołnierzy, którzy je tworzyli.
KK

autor: red

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz