Tygodnik Ciechanowski

Wtorek, 17 lipca 2018

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!
fot. K.Kozłowska
fot. K.Kozłowska

Siostra Donata Koska: Życie ukryte przed światem

08.08.2017 14:41:12

O franciszkańskiej radości, prostocie życia i powołaniach w klasztorze Mniszek Klarysek Kapucynek w Przasnyszu rozmawiamy z siostrą Donatą Koską, która przez kilka lat zbierała materiały i pracowała nad monografią dziejów przasnyskiego klasztoru.

W czwartek (3 sierpnia) odbyła się promocja jej książki „Życie ukryte przed światem”, w której spisała historię swojej zakonnej rodziny. Wydawnictwo można nabyć przy furcie klasztoru kapucynek.


* Kiedy zaczął kiełkować pomysł spisania dziejów przasnyskiego klasztoru i ile czasu zajęło siostrze napisanie książki?
– Zaczęłam pisać siedem lat temu. Najpierw było to zbieranie informacji, bo jedna wiadomość pociągała za sobą drugą. Trzeba było więc wracać do źródeł i szukać, a można nawet powiedzieć, że wciąż zaczynać na nowo. Pomysł zaczął kiełkować w 2002 r., kiedy otrzymałam polecenie uporządkowania klasztornego archiwum, a raczej jego zorganizowania. Porządkując je, przeglądałam te archiwalia. Ogarniało mnie coraz większe zdumienie. Był to zachwyt, podziw dla życia sióstr, które już odeszły do Domu Pana. Czułam, że nie mogę być tylko strażniczką tych skarbów, ale muszę zostać ich przekazicielką. Wtedy też zbliżał się 2010 rok, jubileusz 150-lecia zamknięcia klauzury w zgromadzeniu felicjanek, która z czasem przekształciła się w zakon kapucynek. Była to dobra okazja, aby napisać i wydać drukiem taką monografię historyczną o naszym zakonie w Polsce. Niestety, książka nie pojawia się na przysłowiowe „gwizdnijcie sołtysie”. Czasami to żmudna praca, poszukiwanie, dociekanie, sprawdzanie. Ale pisałam.

Cały wywiad w TC z 8 sierpnia br.

autor: Koz

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz