Tygodnik Ciechanowski

Piątek, 20 lipca 2018

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!

Kontekst. Fronty nad Polską

10.08.2017 00:00:00

Lato w pełni, nad Polską mieszają się różne fronty. Oprócz atmosferycznego mamy m.in.: polityczno-awanturniczy, historyczno-patriotyczny oraz sportowo-ksenofobiczny. Istna mieszanka wybuchowa.

 Wiadomo, że piłka nożna i polityka oraz II wojna światowa to w naszym kraju związane ze sobą dziedziny życia. Podlane starym antysemityzmem i nową antyniemieckością.
Zacznijmy od piłkarzy. Letnia kanikuła nie jest czasem wypoczynku dla polskich kopaczy, w przeciwieństwie do włoskich, hiszpańskich czy niemieckich. Ci ze swoimi pięknymi WaG-ami (wives and girls) zalegają na plażach w cieniu palm, podczas gdy nasi prażą się na boiskach.
Nasze najlepsze drużyny piłkarskie, z Legią Warszawa na czele, muszą bowiem w tym czasie ubiegać się o członkostwo w klubie najlepszych drużyn i walczą w eliminacjach do LM i LE z trzeciorzędnymi drużynami europejskimi. Zwykle polegają po heroicznej walce z Kazachami, Azerami i wikingami.
Wakacje nie są też czasem wytchnienia dla kibiców, a kibiców-patriotów Legii szczególnie. Wprawdzie niewielu z nich pojechało w ślad za swoim ukochanym klubem do Astany, żeby pokazać swoją siłę i witalność na kazachskich stepach, ale już w Warszawie w rewanżu…
Na trybunie zwanej żyletą wystawili ogromny plakat przypominający, kto był napastnikiem, a kto ofiarą w powstaniu warszawskim 1944 roku (niemiecki żołnierz mierzący w głowę polskiego chłopca). Tak się złożyło, że Niemcy akurat w tym meczu nie grali, a Kazachowie oczywiście tego przekazu nie wzięli do siebie i szybko wyleczyli Legię (i jej kibiców) z aspiracji do najlepszych drużyn kontynentu. Bo to był mecz piłkarski, a nie happening historyczny
 Ryszard Marut

 Cały tekst w aktualnym wydaniu TC

autor: red

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz