Tygodnik Ciechanowski

Sobota, 15 grudnia 2018

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!
fot. K.Kowalski
fot. K.Kowalski

Agencja Rynku Rolnego wyjaśnia: Dlaczego zdrożało masło?

12.08.2017 16:33:28

W ostatnich miesiącach ceny masła w sklepach, zarówno tych osiedlowych, jak i w hipermarketach, gwałtownie i ostro poszły w górę. Dlaczego? Czy ma to związek z sytuacją na rynku globalnym, czy też jest spowodowana przez jakieś inne czynniki?

O udzielenie odpowiedzi na te pytania poprosiliśmy Agencję Rynku Rolnego, która – jak już podpowiada sama jej nazwa - monitoruje sytuację na rynkach płodów rolnych.

- Przyczyn wzrostu cen masła należy upatrywać zarówno we wzroście popytu na ten produkt, jak i w spadku produkcji. Wzmożony popyt na masło wynika m.in. z wycofania w USA możliwości stosowania w przemyśle spożywczym uznanych za szkodliwe dla zdrowia tłuszczów typu trans wchodzących w skład m.in. margaryn. To stymuluje zwiększony popyt na masło w tym kraju. W 2015 r. Stany Zjednoczone z eksportera netto masła stały się jego importerem, a w latach 2016 i 2017 (zgodnie z szacunkami USDA, czyli amerykańskiego Departamentu Rolnictwa) zapotrzebowanie na importowane masło jeszcze wzrosło. Zwiększony import masła utrzymuje się również w krajach Bilskiego i Dalekiego Wschodu, w tym zwłaszcza w Iranie, Emiratach Arabskich, Chinach i na Tajwanie. Według prognoz USDA światowa konsumpcja masła w 2017 r. będzie o 3 proc. większa niż w 2016 r. i o 6 proc. większa niż w 2015 r., a jego globalna produkcja wzrośnie odpowiednio o 2 i 4 proc. – tłumaczy Karolina Dziewulska-Siwek, rzecznik prasowy ARR.

Jak zauważa pani rzecznik, także w Polsce, z powodu wzrostu zamożności mieszkańców, wzrosło spożycie masła. Według szacunków Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w 2016 r. statystyczny Polak spożył 4,7 kg masła - o 4 proc. więcej niż w 2015 r.

Więcej w TC z 14 sierpnia br.

autor: KK

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz