Tygodnik Ciechanowski

Wtorek, 11 grudnia 2018

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!

Kontekst. Ten obcy

13.09.2017 22:10:00

Spodziewaliśmy się, że przyjdą i zburzą naszą sielskość i swojskość. Dlatego tak ostro krytykujemy kanclerz Merkel za to, że ich zachęcała do przybycia, Unię Europejską - że ich przyjmuje i... relokuje (ale starą Unię – tę zgniłą i nieudolną, bo nowa Unia jest mądrzejsza). Dlaczego nie chcemy obcych? Bo gdy tu przyjdą, od razu będą budować meczety, gwałcić, terroryzować i zabijać. A oni i tak przyszli... W ubiegłym tygodniu w nocy pojawili się pod Działdowem. I zaatakowali.

 - Te, które zaatakowały kilka dni temu fermę gęsi pod Działdowem, przywędrowały najprawdopodobniej z Czech, a na pewno z terenu południowego wschodu – uważa Władysław Kubiński, lekarz weterynarii z Działdowa.

I opowiada: - Właściciel gospodarstwa o tym, że dzieje się w nim coś złego, zorientował się ok. godz. 3 nad ranem. Do tego czasu para szakali (które wypłoszył) mocno przetrzebiła stado gęsi. Widziałem je, drób był poszarpany…

No to już wiecie, kto to jest ten obcy – szakal złocisty. Ni to pies, ni to wilk, a najbardziej podobny do takiego przerośniętego lisa... Ten obcy dla nas gatunek zwierząt przywędrował z południa, od pewnego czasu zadomowił się już w Niemczech, Czechach, Austrii, a także na Ukrainie i w krajach nadbałtyckich. Dlatego spodziewany był też w Polsce - pierwszego osobnika widziano dwa lata temu w Zachodniopomorskiem. I nic nie zrobiono (o co mam największe pretensje do ministra Szyszki, który tak doskonale radzi sobie z różnymi zagrożeniami, jakie niesie nam przyroda, czego dowodem jest np. Puszcza Białowieska albo łosie).
Po co szakal złocisty zapuszcza się do zimnego, północnego i nieprzyjaznego kraju, jak Polska, kiedy wiadomo, że Niemcy przyjmą wszystkich i do tego dadzą wyższe zasiłki.

- To naturalny proces, który nie jest efektem ludzkiej ingerencji. Przypuszczalnie wynika to z ocieplania się klimatu. Ciepłolubny szakal po prostu zwiększa obszar swojego występowania – tłumaczy dr Mysłajek z Wydziału Biologii UW.

Szakale najlepiej czują się w mieszanym leśno-polnym terenie. Lubią też obszary rolnicze – pola uprawne poprzedzielane miedzami. A czego jak czego, ale miedz u nas dostatek...
Szakal żywi się głównie gryzoniami, a także tym, co upoluje - drobną zwierzyną i ptactwem.
Tymczasem osobniki, które zjawiły się pod Działdowem, przesadziły, rzuciły się na własność prywatną. To był sygnał, co nas czeka, gdy przyjmiemy ich pod nasz polski dach.
Znów zacytuję  lek.wet. Kubińskiego, nieocenionego fachowca od obcych:

- One zachowują się zupełnie inaczej niż lisy, które zamieszkują nasze lasy od setek lat. Lisy wiedzą, że jak wejdą np. do kurnika, to mogą zabrać tylko tyle, ile udźwigną. Wiedzą też, że jeśli połaszczą się na więcej, to same mogą zostać przez człowieka wytropione i zabite. Nie ryzykują, bo po co? Zawsze mogą wrócić po świeżą zdobycz. Szakale jeszcze do tego nie doszły. Na fermie one po prostu – przepraszam za wyrażenie – żarły, ile się dało i kombinowały, co zrobić z tym, czego zjeść nie dadzą rady.

Ile się dało… To wg Władysława Kubińskiego ponad 100 gęsi! Żeby udusić tyle gęsi trzeba nieźle się uwijać, sporo czasu i dobrą metodę uśmiercania. A podobno tych obcych było tylko dwóch. Nie mieli  niestety żadnego planu, jak wynieść taką ilość drobiu, gdzie go zakopać... Wiadomo, że obcy to nie tylko okrutny, zachłanny, bez hamulców osobnik, a do tego jeszcze głupi. Nie to co nasz poczciwy lisek... Czy pamiętacie, ile gąsek sierotki Marysi (tej od Marii Konopnickiej) zadusił lis? Siedem! I wszystkie zniknęły. A ile było z tego powodu krzyku, zmartwienia, trzeba było angażować krasnoludki i aż do królowej Tatry chodzić ze sprawą. Pisarka całą powieść osnuła na tym wydarzeniu.
Liskowi się jednak upiekło, nikt go nie nazywał okrutnikiem i mordercą. I zdaje się żadna kara go za ten paskudny czyn nie spotkała.
Tymczasem minister zagłady środowiska Jan Szyszko już zdążył wpisać szakala złocistego na listę zwierząt łownych, tzn. że będzie można do niego strzelać.

 Ryszard Marut

PS Winienem jeszcze jedną uwagę. Nie jestem pewien, czy „mordu” na 100 gęsiach pod Działdowem rzeczywiście dokonały szakale. Dziennikarze „Tygodnika” od kilku dni próbują zweryfikować fakty podane tylko przez jedno źródło. Jak coś ustalimy - napiszemy.

autor: RM

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz