Tygodnik Ciechanowski

Sobota, 25 listopada 2017

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego na: http://eprasa.pl/news/tygodnik-ciechanowski. W e-prenumeracie taniej !
fot. Dariusz Adamkiewicz
fot. Dariusz Adamkiewicz

Ptasia pasja w obiektywie

23.09.2017 12:50:00

O szacunku do migawki i przyrody, ptasiej pasji i krukach, które potrafią liczyć do dziesięciu w rozmowie z ciechanowianinem, który dziś mieszka w Trójmieście – Dariuszem Adamkiewiczem – fotografem przyrody.
*Czy liczył pan kiedyś, ile zdjęć już wykonał?
– Nie jestem w stanie tego wszystkiego policzyć. Podczas jednej sesji wykonuję kilkaset, a nawet ponad tysiące ujęć. Mogę powiedzieć, jaką mniej więcej objętość one zajmują na moim komputerze. Do dziś uzbierało się do 4 terabajtów zdjęć w formacie RAW. Od początku wszystkie archiwizuję. Oczywiście tylko część obrobiłem cyfrowo.

*Kiedy ta ptasia pasja zaczęła się u pana?
– Chyba we wczesnym dzieciństwie. Pierwsze zdjęcia robiłem zenitem, które w wywoływałem w domowej ciemni. Fotografowanie była to pasja mojego ojca. On mnie tym zaraził. Później był długi okres przerwy i do fotografii wróciłem po roku dwutysięcznym. Nie miałem jednak precyzyjnej wizji. Próbowałem  wszystkiego. Od zdjęć makro, przez krajobraz, ale ostatecznie wybór padł na ptaki. W 2005 roku wiedziałem, że one już na dłużej zostaną, więc zacząłem organizować pierwsze wyprawy. Fotografuję je od dwunastu lat. Skupiam się na fotografii przyrodniczej, szczególnie właśnie ptaków. 
*Dlaczego akurat one?
– Często zadaję sobie to pytanie. Nie wiem. Być może ze względu na ich różnorodność. Fotografując ssaki miałbym do dyspozycji w naszym kraju kilkanaście gatunków. Natomiast gatunków ptaków mamy kilkaset. Ale idąc tym tropem, to owadów mamy jeszcze więcej. Może ptaki dlatego, że posiadają tę umiejętność latania. Kojarzy się to z wolnością, za którą wszyscy tak tęsknimy.
*Co w tym hobby jest najtrudniejsze?
Więcej w rozmowie z pasjonatem w najnowszym numerze "Tygodnika Ciechanowskiego".

autor: K.Kozłowska

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz

Ostatnie FotoreportażeRSS

  • Być i czuć się potrzebnym - przegląd klubów seniora Bieżuń 2017

    Fot. Agnieszka Orkwiszewska Zobacz galerie...

  • Przystanek Profilaktyka 2017 - Żuromin

    Fot. Agnieszka Orkwiszewska Zobacz galerie...

  • LKS Matsogi wciąż zachwyca

    Ponad 500 zawodników z Polski i zagranicy wystartowało w Mazovia Masters Ciechanów, imprezie taekwondo federacji ITF, która od 10 lat odbywa się w naszym mieście. Zobacz galerie...