Tygodnik Ciechanowski

Czwartek, 17 stycznia 2019

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!
fot. K.Kozłowska
fot. K.Kozłowska

Kominiarz na te czasy

06.10.2017 14:28:14

Nie tylko biegają po dachach, ale dokształcają się, czytają o nowinkach technicznych i studiują projekty. Niedługo może nie być kominiarzy, tylko specjaliści od cyrkulacji powietrza. Ciechanowianin Mirosław Miączyński od dziesięciu lat jest mistrzem kominiarstwa.

– Najczęściej ludzie dzwonią, jak już coś się stanie. Komuś dymi, palą się sadze albo z kratki wydostaje się brzydki zapach. Niewiele jest takich osób, które działają profilaktycznie – twierdzi nasz rozmówca. Pasjonat opowiada o swojej pracy, klientach i szczęściu, które przynosi.

* Mundur, szapoklak (kominiarski cylinder – przyp. red.) to pana codzienny strój w pracy?

– Mam na sobie cylinder galowy. Zakładam go na wyjątkowe okazje. Co prawda, na co dzień prowadzę zakład kominiarski, ale jest to jedna z kilku działalności, którą się zajmuję. Często spotykam się z ludźmi, prowadzę wykłady, udzielam się również społecznie. Ubieram się wtedy zwyczajnie. Jak już rozmawiamy o stroju kominiarskim, to trzeba powiedzieć, że kominiarze przeważnie noszą kepliki. To są nakrycia głowy, ale nie cylindry. Z kolei mistrzowie chodzą w szapoklakach i pliszokach.

Cały wywiad w TC z 3 października br.

autor: K.Kozłowska

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz