Tygodnik Ciechanowski

Wtorek, 25 września 2018

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!
fot. K.Kozłowska
fot. K.Kozłowska

Samotność w opiece nad chorym

07.10.2017 12:19:41

Po raz drugi opiekun rodzinny był bohaterem spotkania w ramach kampanii „Hospicjum to też Życie”, które odbyło się 1 października w kaplicy ciechanowskiego szpitala. Gościem był ambasador akcji Michał Piela – odtwórca roli aspiranta Nocula w serialu „Ojciec Mateusz”.

Zebrani wysłuchali także wykładu psychologa, który na co dzień pracuje z nieuleczalnie chorymi pacjentami oraz ich rodzinami. Odbyła się też msza św. w intencji pracowników szpitala, wolontariuszy oraz chorych.

- Wielu z nas na którymś etapie życia stanie wobec konieczności udźwignięcia opieki nad osobą umierającą. Jest to jeden z najtrudniejszych i najpiękniejszych aktów miłości oraz szacunku, który możemy darować swojej bliskiej osobie – mówiła szefowa ciechanowskiego hospicjum Halina Kołakowska, która wspólnie z kapelanem szpitalnym ks. Maciejem Szostakiem zorganizowali spotkanie mające na celu pokazanie roli oddziału hospicyjnego oraz przekazanie wiedzy o tym, jak trudno jest towarzyszyć osobie umierającej.

Wiąże się to z wieloma emocjami. Sprawowana czasem przez wiele lat opieka powoduje dezorganizację życia, rezygnację z kontaktów towarzyskich, wykluczenie społeczne. Obciążenia emocjonalne powodują niekiedy izolację. Wspierając bliskiego dorosłego czy umierające dziecko, niesamodzielnego z powodu choroby, opiekunowie pracują przez siedem dni w tygodniu przez dwadzieścia cztery godziny na dobę. Często przez wiele lat. Pełnią role lekarzy, psychologów i pielęgniarek. Wszyscy z reguły skupiają się na chorym, a niewielu interesuje się jego opiekunem, a ten przypłaca tę sytuację wypaleniem i zmęczeniem.

Cały artykuł w TC z 10 października br.

autor: KaK

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz