Tygodnik Ciechanowski

Wtorek, 11 grudnia 2018

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!

„Dobry stan techniczny” w sądzie: Pokłócili się o 20-letnie auto

16.10.2017 18:31:24

W samochodowej gwarze nazywa się to picowanie. Płoński sąd zajmował się właśnie takim przypadkiem. Samochód miał być w dobrym stanie, a zdaniem klienta raczej powinien trafić na złomowisko. Jak bywa zwykle w takich przypadkach, spór toczył się o pieniądze.

Kupujący wystąpił z pozwem przeciwko sprzedającemu. Domagał się od niego zwrotu 5600 złotych, które zapłacił za auto, oraz pokrycia kosztów procesu. W uzasadnieniu wskazał, że kupił samochód osobowy, według zapewnień właściciela, w „dobrym stanie technicznym”. W paragrafie 5. umowy sprzedający oświadczył, że pojazd nie ma wad technicznych, które są mu znane i o których nie powiadomił kupującego.

Przed transakcją 18 grudnia 2012 roku w godzinach wieczornych klient wraz z towarzyszącym mu fachowcem oglądali pojazd. W celu weryfikacji jego stanu technicznego strony udały się na jazdę próbną - na dobrze oświetlony parking przy sklepie. Tam obejrzeli samochód z każdej strony. Fachowiec sprawdził progi, spód auta, przeguby i hamulce. Działo się to zimą. Było już ciemno, co ograniczało możliwości obserwacji.

Stan samochodu był sprawdzany także w ten sposób, że podłączano do niego przyczepkę. Po zakupie, już w drodze powrotnej, nabywca dzwonił do byłego już właściciela samochodu, informując go, że coś jest nie tak z instalacją gazową. W każdym razie samochód nie chciał jechać. Usłyszał, że prawdopodobnie zabrakło gazu, gdyż zatankował on za 10-15 złotych. Auto nie posiadało ponadto przełącznika od dodatkowego ogrzewania webasto. Sprzedający zadeklarował, że go prześle, ale nie zrobił tego z uwagi na odstąpienie kupującego od umowy.

Cały artykuł w TC z 17 października br.

autor: RN

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz