Tygodnik Ciechanowski

Wtorek, 11 grudnia 2018

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!
fot. K.Kowalski
fot. K.Kowalski

Spółdzielnia Mleczarska w Gąsocinie: Przetrwała, bo tak chcieli rolnicy

17.10.2017 10:39:44

Spółdzielnia Mleczarska w Gąsocinie ma prawie 100 lat. Choć jest zakładem niewielkim, przetrwała zmianę ustroju socjalistycznego na kapitalistyczny i wejście Polski do Unii Europejskiej. Jej prezes Bogumił Konicer uważa, że będzie ona funkcjonowała dopóty, dopóki będzie potrzebna rolnikom.

Spółdzielnia Mleczarska w Gąsocinie powstała w 1926 roku. Jej założycielami byli: Aleksander Lewandowski, Wiktor Wynimko, Brzeziński, Lubkowski i Szarek (imiona trzech ostatnich zatarł czas). W pierwszych latach spółdzielnia zajmowała się produkcją masła i śmietany. W latach powojennych rozszerzono asortyment produkowanych w niej wyrobów o polski ser pleśniowy rokpol, wzorowany na francuskim serze roquefort, którego charakterystyczny smak i wygląd uzyskiwany jest dzięki grzybom. Gąsocińska spółdzielnia była jednym z pierwszych zakładów w Polsce, w którym produkowano te serki. Od chwili powstania do 1970 r. spółdzielnia swą działalność prowadziła na terenie dwóch gmin: Świercze i Sońsk. W 1970 r. została włączona w struktury Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Ciechanowie, której oddziałem była do 30 kwietnia 1991 r., czyli do przełomu ustrojowego. W tym okresie produkowała duże ilości kazeiny kwasowej. Zachodzące w gospodarce zmiany spowodowały, że grupa udziałowców postanowiła wyodrębnić spółdzielnię ze struktur ciechanowskiej OSM, w efekcie czego 1 maja 1991 r. SM Gąsocin została zarejestrowana w sądzie (terenem jej działania są gminy: Sońsk, Świercze i Ojrzeń).


Cały artykuł w aktualnym wydaniu TC z 17 października br.

autor: KK

Komentarze Internautów (5)dodaj komentarz

 • jerzy988, 2017-10-17 13:40:31
  spoldzielnia mleczarska w gasocinie
  Brzezinski miał na imie Czeslaw.Byl moim dziadkiem.
 • Krzysztof, 2017-10-17 13:43:53
  100 tat dla Prezesa na 100--lecie SM Gąsocin
  Skoro SM Gąsocin ma takiego Prezesa jak Bogumił Konicer to jest skazana tylko na sukces.
 • koks, 2017-10-18 13:06:21
  Takie tam ...
  W czasie studiów (SGGW, przed wejściem Polski do UE) Pan profesor mówił, że kraje zachodnie niczego się tak nie obawiają jak polskiego rolnictwa, tj. nie maja pomysłu jak je rozłożyć i/lub wykupić (co doskonale udało się z przemysłem) Ale są pewne pomysły dot. rolnictwa w tym przetwórstwa mleka tj. Dzielimy zakłady przetwórstwa (pop. mleczarnie na 3 kategorie np. A B i C. A - takie, które już w momencie wejścia do UE spełniają standardy i mogą swoje produkty eksportować do krajów UE. Jest ich jednak znikoma ilość więc nie będą nam zagrażać. B - takie, które nie spełniają standardów UE, ale po dofinansowaniu zaczną je spełniać. Ponieważ są to najczęściej niezbyt bogate spółdzielnie damy im kredyt ew. w inny sposób pożyczymy pieniądze albo wykupimy. Tak czy inaczej będą nasze. (dobry przykład to chyba mleczarnia w Ciechanowie). C - takie mleczarnie, które nijak nie spełniają i nie spełnią żadnych standardów i te możemy od razu skreślić jako konkurencję. Jak się okazuje życie pisze własne scenariusze. Niepolska już mleczarnia w Ciechanowie prawie "zdycha". A Gąsocin pomimo, ze skreślony przez UE już na starcie, ma się jak widać bardzo dobrze. Ponadto jak się okazuje (są na ten temat opracowania) przemysł przetwórstwa mleka jest najszybciej odzyskiwaną przez polski kapitał gałęzią i w zasadzie nie ma już na polskim rynku firmy z kraju zachodniego, która by się liczyła jako ew. konkurencja.
 • Krzysztof M, 2017-11-16 10:45:54
  Gdzie kupić w Warszawie?
  Gdzie można kupić produkty SM Gąsocin w Warszawie? Szczególnie pyszny ser twarogowy. Kiedyś produkty były dostępne w kilku miejscach, natomiast teraz nigdzie nie mogę znaleźć.
 • JanPan, 2018-04-13 18:12:30
  Gdzie kupić w Warszawie?
  W Merkurym na Żoliborzu