Tygodnik Ciechanowski

Wtorek, 11 grudnia 2018

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!
fot. Archiwum
fot. Archiwum

W Małym Kinie Łydynia: 100 minut historii kina polskiego

17.10.2017 18:21:16

„Pokolenia” Janusza Zaorskiego - pełnometrażowy film fabularno-dokumentalny, który powstał z okazji jubileuszu wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych oglądamy w Małym Kinie Łydynia do 19 października br. W środę, 18 października o godz. 18.00 z jego widzami spotka się reżyser filmu.

Z 450 filmów zrealizowanych w WFF we Wrocławiu Zaorski wybrał ok. 50 tytułów, a ich fragmenty ułożył nie według daty realizacji, ale zgodnie z chronologią historii Polski, poczynając od „Pokolenia” Wajdy, poprzez filmy Chęcińskiego, Hasa, Kutza, Polańskiego, aż po Holland, Kieślowskiego, Marczewskiego, Zanussiego, i wielu innych. Powstał w ten sposób niezwykły obraz kilkudziesięciu lat historii naszego kraju i polskiego kina, zwieńczony współczesną ramą.

Janusz Zaorski jest reżyserem filmowym („Uciec jak najbliżej”, „Piłkarski poker”, „Szczęśliwego Nowego Jorku, „Matka królów”, „Jezioro Bodeńskie”, „Baryton” i inne). W 1987 roku został wybrany na przewodniczącego Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Od 1988 roku jest kierownik artystyczny Zespołu Filmowego "Dom". W latach 1987-89 był członkiem Komitetu Kinematografii,a w latach 1991-93 pełnił funkcję Prezesa Komitetu ds. Radia i Telewizji. W latach 1994-95 był przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej (EFA).

Cały artykuł w aktualnym wydaniu TC z 17 października br.

autor: żet

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz