Tygodnik Ciechanowski

Piątek, 14 grudnia 2018

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!

Samorządowiec na urlopie

20.10.2017 10:20:17

Starosta, burmistrz czy wójt mają takie same prawo do urlopu jak każdy inny pracownik zatrudniony na umowę o pracę. Zależnie od czasu pracy przysługuje im maksymalnie 26 dni urlopu w każdym roku.

Włodarze gminy czy powiatu sami są pracodawcami dla osób zatrudnionych w podlegających im urzędach, natomiast udzielaniem im urlopu zajmuje się wyznaczona przez nich osoba lub sekretarz gminy. Warto jednak zauważyć, że zdarzały się sytuacje, kiedy samorządowcy za zaległy urlop otrzymywali ekwiwalent pieniężny i to kilkudziesięciotydzięczny. Działo się tak w sytuacji, kiedy nie zostali wybrani na kolejną kadencję, a nie byli na urlopie czasem nawet przez trzy lata. Część z nich wykorzystywała przepisy, aby dostać dodatkową pensję. Jednak te praktyki krytykuje Państwowa Inspekcja Pracy, która podkreśla zasadę, że każdy urlop powinien być wykorzystany w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył do niego prawo. Także urlop samorządowca. W opinii prawnej PIP podaje: „Jeżeli pracownik nie mógł wykorzystać urlopu wypoczynkowego w tym roku, w którym nabył do niego prawo, to pracodawca jest obowiązany udzielić tego urlopu najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego”.

Obecnie trwająca kadencja samorządowych władz rozpoczęła się pod koniec roku 2014, a zakończy się za rok, kiedy odbędą się kolejne wybory.

Jak wykorzystują swoje urlopy burmistrzowie i starostowie i wójtowie północnego Mazowsza? Sprawdzili to nasi dziennikarze.

Efekty ich pracy w aktualnym wydaniu TC z 17 października br.

autor: red

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz