Tygodnik Ciechanowski

Wtorek, 22 stycznia 2019

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!

Arlekiny i boże krówki

24.10.2017 12:00:00

Skąd się wzięły w Polsce azjatyckie biedronki, które występują coraz liczniej w naszych obejściach? Rzeczywiście pochodzą z Azji, ale do Europy dotarły... z Australii via Ameryka Północna. Można powiedzieć, że przeleciały cały świat.

 Piaszczystą dróżką w promieniach słonka poszły na spacer małe stworzonka -

tłusty pędraczek, czarny robaczek, pasiasta stonka, włochata liszka, czerwona mrówka…
No i oczywiście, jakżeby inaczej - mała biedronka vel boża krówka.
Widzicie państwo oczyma swojej bogatej wyobraźni całe to towarzystwo (z wiersza Małgorzaty Strzałkowskiej) pełzające po naszej ogrodowej ścieżce? Jakiż to musi być piękny widok!
Wszystkie te nasze insekciki takie milutkie, przaśniutkie, takie nasze kochane, polskie…
Hola, hola! A kto tu się do nich „dołancza”? Jakaś azjatycka, pomarańczowo-żółto-czarna menda? A ile ona ma kropek? Na pewno nie dwie, jak nasza 2-kropka, ani siedem, jak przystało na bożą krówkę 7-kropkę. Liczę: jeden z takich osobników ma ich kilkanaście, inny wcale... Paszoł won!
Skąd się wzięły azjatyckie biedronki, coraz liczniejsze w naszych obejściach? Rzeczywiście pochodzą z Azji, ale do Europy dotarły... z Australii via Ameryka Północna. Można powiedzieć, że przeleciały cały świat.
Otóż w drugiej połowie XIX wieku z Australii do Kalifornii do sadów cytrusowych przywleczono szkodnika - czerwca białego. Szkodnik ten szybko się rozplenił i sadom groziła całkowita zagłada. Pewien entomolog, wiedząc, iż w Australii owad ten nie stanowił żadnego zagrożenia dla upraw, wybrał się tam w poszukiwaniu naturalnego wroga owego szkodnika. Okazał się nim jeden z gatunków biedronki. Do Kalifornii przywieziono więc około pięciuset sztuk tej biedronki i w ciągu roku czerwiec biały został niemal całkowicie zwalczony. Po jakimś czasie z Ameryki biedronki przedostały się (czy też celowo je przewieziono) na kontynent europejski, do Francji. Od 2006 roku spotykamy je na polskich piaszczystych dróżkach.
Biedronka to pożyteczny owad, nie ulega wątpliwości. Zarówno ta azjatycka, jak i europejska odżywiają się głównie mszycami. Przez całe swoje dorosłe życie, które trwa jeden rok, każda potrafi zjeść nawet kilka tysięcy tych szkodników (azjatycka więcej!). Poza tym połyka mnóstwo innych szkodników.
Na czym polega przewaga arlekinów nad bożymi krówkami..?
 Cały tekst - w aktualnym wydaniu Tygodnika

autor: RM

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz