Tygodnik Ciechanowski

Poniedziałek, 17 grudnia 2018

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!
fot. Archiwum
fot. Archiwum

Prymas Hlond w Czerwińsku

08.11.2017 12:39:41

W latach 1926-30 zakon salezjanów z Czerwińska wydawał pismo „Posłaniec z Jasnej Góry Czerwińskiej”, drukowane w Salezjańskich Zakładach Graficznych w Warszawie w nakładzie 1200 egzemplarzy. Istnienie pisma to epizod w dziejach prasy północnomazowieckiej, choć bardzo ciekawy.

Już w jednym z pierwszych numerów pismo informowało o pobycie w Czerwińsku prymasa kardynała Augusta Hlonda, uczestniczącego w rozpoczęciu kolejnego nowicjatu.
Salezjanie pojawili się w Czerwińsku w roku 1923. Objęli siedzibę dawnego opactwa kanoników regularnych laterańskich, obiekty o ogromnym znaczeniu historycznym i kulturowym. Początki klasztornej budowli sięgają połowy XII wieku. Tu działa się historia, m.in. król Władysław Jagiełło kilkakrotnie urządzał w Czerwińsku punkt zborny wojsko polsko-litewskich przed wyprawami na zakon krzyżacki, tu wojska polskie przeprawiały się przez Wisłę i obozowały.

W roku 1819 zaborca rosyjski rozwiązał zakon. Przez pewien czas w klasztorze rezydowały norbertanki przeniesione tu z Płocka, ale już od końca XIX stulecia zabudowa klasztorna stała pusta i niszczała. Salezjanie przejęli właściwie ruinę, lecz cierpliwie odbudowywali ją, tworząc tu swój nowicjat.

Towarzystwo salezjańskie jest zakonem stosunkowo młodym. Powołał je ksiądz Jan Bosko w roku 1859 w Turynie, opierając regułę na dziele św. Franciszka Salezego – stąd salezjanie. Głównym celem zakonu stała się praca z młodzieżą, w tym organizowanie nauki dla młodych ludzi, zwłaszcza z rodzin ubogich, sierot, pomaganie w odnalezieniu drogi życiowej. Takie zadanie wypełniała m.in. salezjańska szkoła rzemieślnicza, istniejąca w międzywojniu w Jaciążku w powiecie makowskim. Salezjańską regułą pracy z młodzieżą była rola wychowawców jako przyjaciół i przewodników podopiecznych, nie zaś nadzorców i kontrolerów. Z wychowania wyeliminowano kary cielesne.

Cały artykuł w aktualnym wydaniu TC z 7 listopada br.

Na zdjęciu: Zachowane dzięki „Posłańcowi z Jasnej Góry Czerwińskiej” zdjęcie z pobytu prymasa Hlonda w Czerwińsku: siedzi w środku, z lewej strony mając arcybiskupa Nowowiejskiego

autor:

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz