Tygodnik Ciechanowski

Poniedziałek, 10 grudnia 2018

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!
fot. K.Kowalski
fot. K.Kowalski

W 75. rocznicę likwidacji getta w Ciechanowie. Pamięci ciechanowskich Żydów

10.11.2017 16:38:41

6 listopada br., w 75. rocznicę likwidacji przez Niemców getta w Ciechanowie pod pomnikiem na kirkucie (cmentarzu żydowskim) przedstawiciele władz miasta i parlamentu złożyli kwiaty i zapalili znicze. W uroczystości wziął udział rabin Shalom Ber Stambler, przewodniczący polskiego oddziału żydowskiej organizacji Chabad-Lubawicz.

Sejm reprezentowała poseł Anna Cicholska z Polsko-Izraelskiej Grupy Parlamentarnej. W imieniu władz miasta wiązankę kwiatów złożył prezydent Krzysztof Kosiński. Towarzyszyły mu m.in. jego zastępczynie Joanna Potocka-Rak i Anna Żebrowska oraz przewodnicząca Rady Miasta Barbara Kornatowska. Obecna była też grupa młodzieży z Zespołu Szkół nr 2 w Ciechanowie, która kilka lat temu – z inicjatywy nauczyciela historii Cezarego Szeskiego - nawiązała współpracę z jedną ze szkół w Izraelu.  

Rabin Shalom Ber Stambler podziękował za zorganizowanie uroczystości. W swoim krótkim wystąpieniu podkreślił, że kirkut to dobre miejsce, aby przypomnieć, że przed II wojną światową mieszała w Ciechanowie duża społeczność żydowska, która została okrutnie wymordowana przez Niemców. To także miejsce skłaniające do zastanowienia, jak to możliwe, że tych potwornych zbrodni dopuścił się naród cywilizowany, o bogatej kulturze. Szukając odpowiedzi na to pytanie stwierdził, że do takich zbrodni nie będzie dochodziło, jeśli ludzie w swym postępowaniu będą kierowali się wskazówkami zawartymi w dziesięciu przykazaniach.

Więcej w TC z 14 listopada br.

autor: KK

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz