Tygodnik Ciechanowski

Poniedziałek, 10 grudnia 2018

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!
fot. K.Kowalski
fot. K.Kowalski

Jakim człowiekiem był Kościuszko?

11.11.2017 18:52:48

O tym, że Tadeusz Kościuszko (1746-1817) był generałem, jednym z bohaterów wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych i naczelnikiem wojsk polskich podczas insurekcji kościuszkowskiej, wiedzą prawie wszyscy. Bo tego uczymy się w szkole. Ale niewiele osób wie, że miał 164 cm wzrostu, dla zarobku malował... akty kobiece, projektował ogrody, bardzo dobrze tańczył, uwielbiał pić kawę.

Z okazji przypadającej w tym roku 200. rocznicy śmierci Kościuszki  Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie zorganizowało spotkanie poświęcone jednemu z naszych narodowych bohaterów. W roli prelegenta wystąpił dr Leszek Marek Krześniak (na zdjęciu), prezes Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej, popularyzator wiedzy o naczelniku i insurekcji z 1794 roku.

Omawiając życie i dokonania Kościuszki - od urodzenia w drobnoszlacheckim dworze na terenie dzisiejszej Białorusi do śmierci na emigracji w Szwajcarii - prelegent podawał fakty mniej znane i różnego rodzaju ciekawostki.

Niewiele brakowało, żeby słynny generał przeszedł do historii jako Andrzej Kościuszko, bo w akcie chrztu zapisano go jako Andrzeja Tadeusza Bonawenturę Kościuszkę. W takiej właśnie kolejności imion. Ale jak to często bywa także we współczesnych czasach, rodzice – nie wiedzieć czemu – oficjalnie dają malutkiemu człowiekowi jedno imię, a nazywają go drugim.

Więcej w TC z 14 listopada br.

autor: KK

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz