Tygodnik Ciechanowski

Niedziela, 19 maja 2019

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!
fot. INTERNETOWY <br>POLSKI SŁOWNIK <br>BIOGRAFICZNY
fot. INTERNETOWY
POLSKI SŁOWNIK
BIOGRAFICZNY

Wielka gwiazda z małego Czerwińska

21.11.2017 16:42:17

Loda Halama to jedna z największych artystek przed- i powojennej Polski, znana również w wielu zakątkach świata. Już w okresie dwudziestolecia międzywojennego była gwiazdą, a jej nogi, ze względu na niespotykane u kobiet umiejętności taneczne, nazywane były „najsłynniejszymi polskimi nogami”.

Podczas jej występów sale wypełniały się do ostatniego miejsca, jednak w życiu utalentowanej tancerki nie brakowało trudnych chwil, a czasami nawet dramatów. Faktem często pomijanym przez historyków jest miejsce jej urodzenia. Loda na świat przyszła w Czerwińsku, położonym w dzisiejszym powiecie płońskim, a przed odzyskaniem niepodległości znajdującym się w zaborze rosyjskim.

Leokadia Halama urodziła się 20 lipca 1911 roku podczas tournee swoich rodziców. Była córką tancerki Marty Cegielskiej i multiinstrumentalisty Stanisława Halamy, po których odziedziczyła wielki talent muzyczno-taneczny oraz niespotykaną w tamtych czasach pewność poruszania się na scenie przed setkami widzów. Z tego tytułu nazywana była polską Josephine Baker.

W Czerwińsku nie zapomniano o byłej primabalerinie. Starsi ludzie często ją wspominali, a w XXI w., już po jej śmierci, pojawiła się też tablica przypominająca jej historię.

Cały artykuł w TC z 21 listopada br.

autor: PW

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz