Tygodnik Ciechanowski

Środa, 19 lutego 2020

fot. K.Jakubowski
fot. K.Jakubowski

Rocznica likwidacji getta w Mławie. Historia, pamięć, przyszłość

21.11.2017 18:34:18

W Mławie uczczono 75. rocznicę likwidacji przez Niemców tutejszego getta żydowskiego. W auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej – miejscu okolicznościowego spotkania – zgromadzili się uczniowie i studenci, nauczyciele szkolni i akademicy, działacze kultury i stowarzyszeń społecznych, przedsiębiorcy, władze miasta i powiatu. Honorowym gościem była Anna Azari, ambasador Izraela w Polsce.

Rok temu uczestniczyła ona w konferencji „Innowacje – patrząc w przyszłość” Ciechanowie, zwołanej przez PWSZ.  Wówczas zastanawiano się gównie nad możliwościami  współpracy między Polska a Izraelem w dziedzinach gospodarczej, społecznej i kulturalnej, o czym przypomniała poseł Anna Cicholska, członkini polsko-izraelskiej grupy parlamentarnej.

Teraz, w Mławie, przyszła pora na refleksję nad historią. Przebieg likwidacji siedmiu gett północnomazowieckich zreferował rektor PWSZ prof. Leszek Zygner. Przytoczył m.in. przejmujące, jak to określił, świadectwo 19-letniej dziewczyny z getta Strzegowie. Ona  w 1942 roku, w przededniu deportacji do obozu zagłady w Treblince, na odwrocie dwu swoich fotografii skreśliła ołówkiem kilka zdań, coś, co można by nazwać testamentem. Opisaliśmy tę historię na łamach „Tygodnika Ciechanowskiego” w 2004 roku. Więcej, ustaliliśmy tożsamość autorki  - na podstawie relacji świadków, innych zdjęć i aktu jej urodzenia. Jest to Maria Tyk.

Spotkanie było też okazją do promocji książki „Księga pamięci Żydów mławskich”, akurat wydanej  w języku polskim przez Stację Naukową im. Stanisław Herbsta,  dzięki dotacji samorządu miejskiego.  Jest to jeden z  800 tzw. pinkasów, publikacji ziomkostw Żydów polskich, które ukazywały się   od lat 40. zeszłego wieku w Izraelu, Stanach Zjednoczonych i innych krajach w językach jidysz i hebrajskim. Księga mławska wyszła w 1950 roku Nowym Jorku. 

Z kolei Monika Krawczyk, dyrektor Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego,  zaprezentowała koncepcję Szlaku Żydów Północnego Mazowsza. Projekt, obejmujący kilkanaście miejscowości regionu,   ma być zrealizowany w najbliższych  latach.
Ambasador Anna Azari wygłosiła   prelekcję  ilustrowaną fotografiami archiwalnymi. Jednakże mówiła nie o martyrologii swego narodu, lecz o okolicznościach powstania państwa Izrael w 1948 roku.  Tworzyli je głównie Żydzi polscy, w tym mazowieccy (tutaj ruch syjonistyczny był nader prężny),  na czele z urodzonym w Płońsku Dawidem Ben Gurionem, pierwszym premierem Izraela.  

Odbyła się także konferencja naukowa „Żydzi na północnym Mazowszu”.  Wygłoszono siedem referatów.  W przyszłym roku opublikuje je ciechanowsko-mławska uczelnia.
Wcześniej poseł Anna Cicholska, burmistrz Sławomir Kowalewski, dyrektor Monika Krawczyk  i rektor Leszek Zygner złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową znajdującą się na terenie getta mławskiego.

Więcej w papierowym wydaniu „TC” z 28 listopada. 


Na zdjęciu: Ambasador Anna Azari na spotkaniu w Mławie

autor: kj

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz