Tygodnik Ciechanowski

Czwartek, 17 stycznia 2019

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!

Rozmawiali o skutkach nowego prawa wodnego

29.11.2017 16:32:14

Podczas ostatniego konwentu starosty, burmistrzów i wójtów powiatu płońskiego jednym z omawianych tematów była ustawa dotycząca prawa wodnego.

Przepisy w sprawie gospodarowania wodami zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju, w szczególności normujące kształtowanie i ochronę zasobów wodnych, korzystanie z wód oraz zarządzanie zasobami wodnymi, wejdą w życie 1 stycznia 2018 r. Mają regulować sprawy własności wód oraz gruntów pokrytych wodami, a także zasady gospodarowania nimi jako mieniem Skarbu Państwa.

Podczas spotkania w Raciążu dyskutowano głównie o opłatach wynikających z nowych przepisów, które zastąpią obowiązujące teraz za korzystanie z wód środowiskowych. Od najbliższego roku wprowadzone zostaną opłaty stałe i zmienne. Dotyczyć będą m.in. gospodarstw, w których dziennie pobiera się więcej niż 5 m sześc. wody. Według wyliczeń wejście w życie ustawy może oznaczać podwyżki także dla samorządów. W przypadku Płońska może to być kwota nawet o 30 proc. większa od dotychczasowej. Opłaty nie będzie można wliczyć do kosztów dostarczanej wody, więc środki zostaną wyłożone najprawdopodobniej z budżetu na kolejny rok, co do tej pory nie było stosowane. Swoje obawy w sprawie wyrazili wójtowie. Problem może pojawić się zwłaszcza w przypadku mniej zamożnych gmin.

Cały artykuł w aktualnym wydaniu TC z 28 listopada br.

autor: Paw

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz