Tygodnik Ciechanowski

Sobota, 20 października 2018

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!

Świercze: Szkoła bez Haliny Rudnickiej w nazwie

30.11.2017 12:38:44

Publiczna Szkoła Podstawowa w Świerczach nie nosi już imienia Haliny Rudnickiej. Z nazwy szkoły większością głosów usunęli je radni, z których 9 zagłosowało „za”, a 6 wstrzymało się od głosu.

Halina Rudnicka (z d. Hausman), urodzona w Mławie pisarka, publicystka, nauczycielka, autorka podręczników, na patronkę szkoły w Świerczach została wybrana w 1986 r. Uroczystość oficjalnego nadania jej imienia placówce i wręczenia sztandaru odbyła się 28 maja 1988 r.

O usunięcie imienia Haliny Rudnickiej z nazwy szkoły w Świerczach zwróciła się do samorządu ze wspólnym wnioskiem rady pedagogicznej, rady rodziców i samorządu uczniowskiego dyrektor Jolanta Duch. Trafił on pod obrady komisji, które projekt uchwały większością głosów zaopiniowały pozytywnie. Podobnie było podczas sesji Rady Gminy, kiedy 9 radnych opowiedziało się „za”, a pozostałych 6 wstrzymało się od głosu.
Stanowiska i jednych, i drugich radnych oddaje po części uzasadnienie do uchwały. Czytamy w nim: „W latach osiemdziesiątych nadawanie imion patronackich wiązało się zazwyczaj z duchem aktualnej epoki. Dlatego też na patrona szkoły wybrano postać związaną ideowo z ówczesnymi trendami, zasłużoną aktywistkę. Niekwestionowaną wartością patronki szkoły była jej działalność pedagogiczna (tajne nauczanie w czasie okupacji) i pisarska”. Tu zapewne wójt Adam Misiewicz i radni mieli na myśli takie powieści Haliny Rudnickiej, jak „Chłopcy ze Starówki”, „Uczniowie Spartakusa” czy trylogię antyczną: „Król Agis”, „Syn Heraklesa” i „Heros w okowach”.

Cały artykuł w aktualnym wydaniu TC z 28 listopada br.

autor: IK

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz