Tygodnik Ciechanowski

Środa, 19 lutego 2020

fot. R. Nadaj
fot. R. Nadaj

Smutny jubileusz zabytku. Nikt nie chce dworca

01.12.2017 14:26:11

Mija 140 lat, odkąd wybudowano drewniany dworzec w Gąsocinie. Ale to dla niego smutna rocznica. Państwowy właściciel niespecjalnie się nim interesuje. Najchętniej pozbyłby się kłopotu i oddał zabytek do jakiegoś muzeum.

Przez Gąsocin przebiegała Kolej Nadwiślańska. Budynek dworca wzniesiono tuż przy torach w 1877 roku. Podobny do dziś stoi w Celestynowie pod Warszawą, ale jest dużo młodszy, bo powstał 23 lata później.

Dworzec w Gąsocinie w 2008 roku był remontowany. Roboty prowadzono pod okiem konserwatora. Obiekt zabezpieczono przed niszczeniem, a potem prace przerwano. PKP do dziś nie dokończyły remontu. Głowią się natomiast, jak pozbyć się balastu. Najchętniej oddałyby zabytek do muzeum.

- Zwracaliśmy się do kilkudziesięciu podmiotów. Wśród nich można wymienić np. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Skansen rzeki Pilicy, Muzeum w Łowiczu czy Muzeum Wsi Radomskiej. Obecnie oczekujemy na odpowiedzi od placówek. W przypadku decyzji odmownych będziemy podejmować dalsze kroki dotyczące obiektu – Aleksandra Grzelak, starszy specjalista wydziału prasowego Polskich Kolei Państwowych odpowiada na pytanie naszego reportera, który zwraca uwagę, że remont dworca dawno powinien zostać dokończony.

Cały artykuł w najbliższym TC z 5 grudnia br.

autor: RN

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz