Tygodnik Ciechanowski

Czwartek, 17 stycznia 2019

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!

Rechrystianizacja wg Mateusza

18.12.2017 22:00:00

Jednym z pierwszych celów, które nakreślił sobie nowy premier starego rządu w Polsce, jest rechrystianizacja Europy.

  Ale zanim dowiemy się dokładnie, co miał na myśli Mateusz Morawiecki, mówiąc o re-chrystianizacji, sięgnijmy do głębokiej przeszłości, żeby sobie przypomnieć, jak to było z chrystianizacją.

Jak czytamy w portalu Histmag.org: We wczesnym średniowieczu wielu władców stanęło przed podobnym dylematem (przyjęciem chrześcijaństwa). Chrystianizacja Europy dokonała się właśnie dzięki śmiałym decyzjom władców, poświęceniu pobożnych, świetnie wykształconych misjonarzy, bezwzględnym podbojom oraz... cudom.

Od tego czasu upłynęło trochę lat: ok. 1500 – 1700 w zachodniej Europie, ok. 1000 na ziemiach polskich i okazało się, że trzeba wszystko zaczynać od nowa.

-Chcemy przekształcać Europę. Z powrotem ją - takie moje marzenie – rechrystianizować. Bo niestety w wielu miejscach nie śpiewa się kolęd, kościoły są puste, zamienia się je na muzea. To wielki smutek. I dalej: Będziemy bronić naszej wyjątkowości na tle, niestety, laicyzującej się i popadającej w coraz głębszy konsumpcjonizm, brak zasad i wartości Europy.

Takie śmiałe zadanie wyznaczył sobie Mateusz Morawiecki tuż przed Bożym Narodzeniem AD 2017, władca pobożny, odważny i świetnie wykształcony (podobno zna nawet angielski!), natychmiast po namaszczeniu go przez prezesa Kaczyńskiego. A  ta deklaracja padła, gdzieżby indziej,  w centrum rechrystianizacji w Toruniu -  w Telewizji Trwam.

Co będzie, jeśli Europa zacznie się bronić rękoma i nogami przed chrześcijaństwem rodem z Polski? Tego ani premier nie powiedział.

RM

Cały tekst w aktualnym, świątecznym wydaniu TC

autor: redakcja17

Komentarze Internautów (3)dodaj komentarz

 • Agnieszka, 2017-12-19 11:02:03
  Żenada!!!
  Weźcie uprawiajcie te swoje polityczne uprzedzenia gdzies indziej!! Myślałam, że to Tygodnik "Ciechanowski", a okazuje się że mamy kolejny paranoiczny tygodnik antypisowski. Przynajmniej tutaj nie smęćcie swoich uprzedzeń. Rozumiem, że władza was krzywdzi, ale to na prawdę obciach pisać o targach bożonarodzeniowych jako czyms normalnym i oczywistym, a później zamieszczać takie teksty podszyte złośliwością. Zostawcie to sobie na Wigilię - gdy inni będa w kościele, wy bedziecie mogli sobie ponarzekać na władzę.
 • Marek, 2017-12-20 09:49:17
  Uczulenie
  A gdzie pani wyczytała że to jest artykuł antypisowski. Ktoś tu chyba ma uczulenie...
 • mietek, 2017-12-21 13:43:12
  polo
  Wszystkie parafie w Ciechanowie sa RZYMSKO- KATOLICKIE a nie POlSKO --KATOLICKIE religlia MADE in ITALIA