Tygodnik Ciechanowski

Sobota, 20 października 2018

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!
fot. R.Nadaj
fot. R.Nadaj

Krzysztof Kosiński: Trzeba odważnie inwestować

19.12.2017 11:23:18

* Będzie krócej, gdy zapytam, co się nie udało przez pierwsze trzy lata rządów ekipy Krzysztofa Kosińskiego? O pytamy Krzysztofa Kosińskiego, prezydenta Ciechanowa.

- To, co się nie udało, na pewno jest do zrobienia przez rok, który mnie jeszcze czeka. Sądziłem, że część z zadań, które obecnie realizujemy, zrealizujemy szybciej. Jest jednak wiele czynników niezależnych od miasta, które hamują wizje i rozmach działań.

* Co ma pan na myśli?
- Dobrym przykładem są plany związane z budową drogi obwodowej od ronda Solidarności przy ul. Kasprzaka do skrzyżowania na wysokości centrum handlowego we Władysławowie. Spodziewałem się, że zaczniemy tę inwestycję jeszcze pod koniec 2017 roku. Uzgodnienia i konsultacje wymagają jednak czasu. Nie udało się tych procedur przyspieszyć. Dobrze natomiast, że pozyskaliśmy na ten cel łącznie 90% dofinansowania unijnego i z budżetu państwa. W przyszłym roku inwestycja się rozpocznie.

* Pańskim najbardziej śmiałym posunięciem podczas pierwszych trzech lat prezydentury był pomysł przyłączenia kilku miejscowości z gminy Ciechanów do Ciechanowa. Wciąż marzy się panu Ciechanów dużo większy niż obecnie?
- Większy Ciechanów to na pewno większe szanse rozwojowe dotyczące wykorzystania potencjału tych terenów. W dłuższej perspektywie przyłączenie okolicznych miejscowości, mających zabudowę typowo miejską, jest rzeczą nieuchronną. Tak dzieje się wszędzie w Polsce. Jeśli nie stanie się to za mojej kadencji, to na pewno w przyszłości. Dla mieszkańców tych terenów oznaczałoby to korzyści o charakterze podatkowym. Oczywiście przejęcie kilku miejscowości wiązałoby się z dodatkowymi obciążeniami dla miasta, ale korzyści zdecydowanie przeważają. Poza tym brakuje nam bardzo mocno terenów inwestycyjnych, a w gminach ościennych jest spory potencjał niezagospodarowanych gruntów.

* Relacje z wójtem gminy Ciechanów ostatnio zdecydowanie się poprawiły. A może warto przemyśleć pomysł połączenia obu samorządów? Kusząca jest premia podatkowa za taki ruch.
- To prawda. Związek Miast Polskich wystosował apel do rządu, aby tzw. gminy obwarzankowe stały się częścią miast, które otaczają. To postulat, który funkcjonuje od dawna. Wcale nie jest wykluczone, że w niedalekiej przyszłości jest możliwy do realizacji. Oprócz premii za przyłączenie można byłoby liczyć na oszczędności w administrowaniu.

* Tak pół żartem, pół serio: może wójt gminy Ciechanów miałby przydzieloną funkcję zastępcy prezydenta?

Cały wywiad w aktualnym wydaniu TC 10 grudnia br.

autor: RN

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz