Tygodnik Ciechanowski

Wtorek, 18 lutego 2020

fot. K.Kowalski
fot. K.Kowalski

W 150. rocznicę urodzin Ignacego Mościckiego: Profesor, polityk, syn Ziemi Ciechanowskiej

23.12.2017 10:41:29

1 grudnia, w 150. rocznicę urodzin prof. Ignacego Mościckiego, urodzonego w okolicy Ciechanowa przedwojennego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, w Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, odbyła się konferencja naukowa poświęcona temu wybitnemu wynalazcy i naukowcowi, jednemu z najważniejszych polityków okresu międzywojennego.

Wzięło w niej udział kilkunastu badaczy z całego kraju, którzy przedstawili różne aspekty i etapy życia Mościckiego. M. in.  prof. Janusz Szczepański z Akademii Humanistycznej w Pułtusku (mówił o wpływie Marszałka Piłsudskiego na działalność naszego słynnego ziomka), prof. Halina Lichocka z Instytutu Historii Nauki PAN (omówiła szwajcarski okres życia Prezydenta) i wójt gminy Regimin Lech Zduńczyk, który prowadził badania dotyczące genealogii rodu Mościckich. 

Każdy z wykładów był bardzo ciekawy i pokazywał, jak bardzo mało – jako mieszkańcy regionu - wiemy o tej barwnej postaci, która odcisnęła piętno na dziejach naszej ojczyzny. Bo ile osób, na przykład, wie, że w 1891 r. przyszły prezydent – jako młody chemik i działacz niepodległościowy – brał udział w przygotowaniach do zamachu bombowego na rezydującego w Warszawie rosyjskiego generał-gubernatora Josifa Hurkę? 

Zainteresowani, nawet ci nieobecni na konferencji, będą mogli poznać wygłoszone na niej referaty, ponieważ muzeum – jak powiedziała jego dyrektor Hanna Długoszewska-Nadratowska - w przyszłym roku planuje wydanie ich w formie książkowej publikacji.

Do końca lutego 2018 r. w muzeum można oglądać wystawę poświęconą życiu i dokonaniom temu wybitnemu synowi Ziemi Ciechanowskiej.
 
Więcej w aktualnym wydaniu TC z 19 grudnia br.

autor: KK

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz