Tygodnik Ciechanowski

Wtorek, 19 marca 2019

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!

Nie wróżymy z fusów! Co nam przyniesie 2018 rok?

31.12.2017 18:27:13

Gdy odchodzi stary rok, zastanawiamy się, co przyniesie nam nowy. Tradycyjnie chcemy zrobić to razem z naszymi czytelnikami. Wróżyć z fusów nie będziemy, ani też zasięgać porad u astrologów. Oprzemy się na tym, co już pewne lub przynajmniej prawdopodobne.

Tempo rozwoju polskiej gospodarki drugi rok z rzędu może się utrzymać na poziomie powyżej 4 proc. Ostatnio taką sytuację mieliśmy w latach 2006–2007. Nasza gospodarka rozwija się najszybciej od sześciu lat. W Europie to całkiem niezły wynik. 2018 rok powinien być dla polskiej gospodarki dobry. Jej rozwój nakręca głównie konsumpcja, co nie jest dobre na dłuższą metę, szczególnie przy braku inwestycji. Nie musimy obawiać się pogorszenia salda wymiany handlowej. Jedyne co może nieco niepokoić, to rosnąca nieznacznie inflacja. Może ona przekroczyć 2 procent. W ocenie części ekonomistów stanie się to powodem do podniesienia stóp procentowych. Jeśli scenariusz ten sprawdzi się, taka decyzja spodziewana jest nie wcześniej niż w ostatnim kwartale 2018 roku. Na pewno będzie jej sprzyjać rosnąca presja na wzrost płac, wymuszana niedoborem rąk do pracy w niektórych branżach. Stopa bezrobocia będzie utrzymywać się na rekordowo niskim poziomie – 6-6,5 procent. To zaś oznacza, że część pracodawców będzie musiała zatrudniać emigrantów lub godzić się na podnoszenie pensji osobom już pracującym.

Zagadką może być wysokość deficytu budżetowego. W 2017 roku jest on niższy od przewidywanego. Jaki będzie, ostatecznie okaże się dopiero w najbliższych tygodniach. Podobnie może być także w bieżącym roku. 

Cały artykuł w TC z 2 stycznia br.

autor: RN

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz