Tygodnik Ciechanowski

Czwartek, 17 stycznia 2019

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!

Nawet 5 lat dla kierowcy, który uderzył w Pendolino

15.01.2018 16:10:00

Kierowcy, który wiózł pasażerów na lotnisko w Modlinie i wjechał na tory mimo sygnalizacji ostrzegawczej zderzając sie tym samym z pociągiem, postawiono zarzut nieumyślnego sprowadzenia katastrofy w ruchu lądowym, przy przyjęciu umyślnego naruszenia przepisów ruchu drogowego.

Przypomnijmy, że do zdarzenia doszło 26 września ubiegłego roku, po 18.00 na przejeździe w ul. Mieszka I w Nowym Dworze. Mężczyzna wjechał autobusem w którym znajdowało się 47 pasażerów na torowisko pomimo nadawanego sygnału świetlnego zabraniającego pojazdom wjazdu na przejazd i ostrzegającego o zbliżającym się pociągu, co doprowadziło do zderzenia ze składem Pendolino relacji Gdynia Główna – Bielsko Biała, w którym znajdowało się 196 pasażerów.
Choć wypadek wyglądał groźnie i mogło dojść do katastrofy, nikomu nic się nie stało. Ludzie zdążyli wcześniej wysiąść z autobusu. W wyniku uderzenia, uszkodzony został jedynie czołowy skład pociągu oraz tył i bok autobusu. 48-latek pracował, jako kierowca od trzech tygodni.
Biegli stwierdzili, że sygnalizacja ostrzegawcza na przejeździe zadziała prawidłowo. Autobus znalazł się na torach w wyniku błędu kierowcy. Wjechał on na przejazd, mimo, że szlabany właśnie się zamykały. Zorientował się, że nadjeżdża pociąg i zaczął przyspieszać. Skład jednak uderzył w autobus. – Zanim kierowca wjechał na rogatki minęło osiem sekund. Myślał jednak, że zdąży. Próbował manewrować pojazdem, ale mimo to, doszło do zderzenia. Kierowca przyznał się do zarzucanego mu czynu, wyraził też skruchę – mówi dla naszej redakacji zastępca prokuratora rejonowego Maciej Godzisz.
29 grudnia Prokuratura Rejonowa w Nowym Dworze skierowała wobec kierowcy Jacka Z. akt oskarżenia do tutejszego sądu. Nie ustalono jeszcze terminu pierwszej rozprawy. Oskarżonemu grozi do pięciu lat pozbawienia wolności. 

autor: K.Kozłowska

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz