Tygodnik Ciechanowski

Środa, 20 lutego 2019

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!

Adam Struzik: Będę kandydował

28.01.2018 21:00:00

- Panie marszałku, uczestniczy pan w życiu politycznym już prawie od 30 lat. Czy będzie pan startował również w najbliższych wyborach do samorządu?

 - Z samorządem związany jestem od samego początku jego funkcjonowania. Widzę, jak województwo mazowieckie się zmienia i wyrasta na lidera wzrostu gospodarczego w UE. W tym roku obchodzimy 20-lecie istnienia prawdziwych samorządów. Pamiętam jeszcze, jak w atmosferze ciężkiej pracy i olbrzymiej nadziei tworzyliśmy coś zupełnie nowego – wspólnoty lokalne, które mogły wreszcie decydować o tym, co się u nich dzieje. Powiatom i województwom przekazywano kolejne zadania i usługi publiczne. Po 20 latach widać, że to przyniosło pozytywne efekty. Dziś jesteśmy świadkami odwrotu od solidarności, pomocniczości i budowania dobra wspólnego. Władza robi wszystko, by ponownie centralnie sterować każdym miastem, każdą wsią. Pozbawia się wspólnoty lokalne i regionalne możliwości decydowania o nich, gospodarowania ich pieniędzmi. Na poziomie województw odebrano nam możliwości realizowania doradztwa rolniczego, wspierania rozbudowy bazy sportowej, gospodarowania środkami wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, a ostatnio gospodarowania wodą i melioracjami. Wszystko to zarządzane będzie teraz centralnie. To, o czym powinni codziennie decydować obywatele – na poziomie sołectwa, gminy, powiatu, województwa, zamienia się w decyzje struktur rządowych. Nie jestem w stanie biernie się temu przyglądać, więc tak - zamierzam w tym roku startować w wyborach.


Cała rozmowa z Adamem Struzikiem, marszałkiem województwa mazowieckiego, w papierowym wydaniu "Tygodnika" nr 4 z 23 stycznia 2018 r.

autor: red

Komentarze Internautów (1)dodaj komentarz

  • dobra pamięć, 2018-01-30 16:56:07
    marszałek
    Rządzi już dłużej niż książe Konrad Mazowiecki.