Tygodnik Ciechanowski

Piątek, 18 stycznia 2019

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!

Gutarzewo k. Sochocina: Mieszkańcy przeciw inwestycji

08.03.2018 00:00:00

Inwestycja w niewielkim Gutarzewie polegająca na stworzeniu małej elektrowni wodnej oraz kładki miała być krokiem naprzód dla tej miejscowości położonej nad Wkrą w gm. Sochocin. Po trzech latach od jej rozpoczęcia niewielu mieszkańców mówi o niej przychylnie.

 Wszystko przez zalane pola i łąki wielu rolników, a co za tym idzie olbrzymie straty finansowe wynikające ze stojącej wody. Mieszkańcy uważają, że wszystko zaczęło się od rozpoczęcia prac wskutek, których woda zaczęła się piętrzyć i z coraz większą częstotliwością wylewać się z koryta oraz trafiać na pobliskie pola i łąki.
Przypomnijmy, że budowa elektrowni wodnej rozpoczęła się w 2015 roku w miejscu gdzie dawniej znajdował się most. Inwestycja planowana w gminie Sochocin od wielu lat budziła wiele kontrowersji. Nerwowa atmosfera udzieliła się także w pierwszych dniach od rozpoczęcia budowy, kiedy ekipa budowlana pojawiła się na miejscu, a cześć mieszkańców rozpoczęła protesty by na rzece przywrócić przejście dla pieszych. W 2013 roku most został zburzony ze względów bezpieczeństwa, ale wskutek braku środków w budżecie gminnym nie mógł zostać od razu odbudowany.
Według pierwotnych planów po zakończeniu budowy elektrowni wodnej na rzece miała znaleźć się kładka pozwalająca na przejście co było dla miejscowych priorytetem. Na dzień dzisiejszy wiele wskazuje, że do tej inwestycji nawet nie dojdzie. Elektrownia, która z perspektywy mieszkańców nie była potrzebna teraz stała się solą w oku.
Ludzie mają tego dość
Po raz ostatni do zalania pól i łąk w Gutarzewie doszło w środę 31 stycznia, kiedy też wprowadzony został stan pogotowia przeciwpowodziowego dla powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Płońsku oraz powiatowych służb i straży. Woda wystąpiła z koryta w kilku miejscach. Dwa tygodnie po tym wydarzeniu spotkaliśmy się z mieszkańcami, których pola pokryte są wodą.

 paw

Cały artykuł w nr 11 TC

autor: red

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz