Tygodnik Ciechanowski

Czwartek, 21 marca 2019

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!

"Mazowsze" przyjedzie z "Requiem" Mozarta

18.03.2018 13:00:00

Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze" razem z orkiestrą i solistami wykona, w czwartek 23 marca w kościele Parafii św. Józefa (Fara) w Ciechanowie wyjątkowe dzieło - "Requiem" Wolfganga Amedeusa Mozarta. Początek o godz. 18.45. Wstęp wolny.

Requiem d-moll KV 626 (msza żałobna) powstało w 1791 roku. Jest jednym z największych i najbardziej znanych utworów sakralnych Mozarta, utalentowanego, nadwornego kompozytora w cesarskim Wiedniu.

Mozart dużo pisał utworów na zamówienie dworu. Tym razem odbyło się to w tajemniczych okolicznościach. Napisanie tego dzieła zlecono mu w lipcu 1791 roku. Ktoś zrobił to listownie. Kompozytor nie wiedział, kto za tym stoi. Pracowal wówczas nad "Czarodziejskim fletem", gdy otrzymał niepodpisany list od posłańca. Anonimowy zleceniodawca zamówił u niego mszę żałobną. Nie chciał ujawnić, kim jest. Zapłacił tyle, ile żądał mistrz. Nie został określony termin ukończenia dzieła.

Dopiero po latach okazało się, że zleceniem tym stał hrabia Franciszek Walsegga zu Stuppach, który chciał tym utworem uczcić pamięć zmarłej przedwcześnie żony.

Mozart pisząc Requiem zmagał się z czasem. Sam był już bowiem poważnie chory, a poza tym tworzył także inne dzieła.

Na wyjątkowy koncert zapraszają Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, proboszcz ks. kanonik Zbigniew Adamkowski, poseł Anna Cicholska i dyrektor "Mazowsza", a jednocześnie jego dyrygent - Jacek Boniecki.

autor: RN

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz