Tygodnik Ciechanowski

Poniedziałek, 21 stycznia 2019

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!

Jak wykupić rocznicę?

24.04.2018 22:15:00

Pamiętacie państwo, jak w ub. roku 1 września o świcie na Westerplatte doszło do starcia między ludźmi ministra obrony narodowej Macierewicza i harcerzami prezydenta Gdańska Adamowicza? (pisałem o tym w tym miejscu). Przypomnę krótko.

 Podczas uroczystości upamiętniającej wybuch II wojny pod pomnikiem żołnierzy funkcjonariusze MON udaremnili harcerzowi wyznaczonemu przez organizatorów (Urząd Miasta Gdańsk) odczytanie apelu poległych. Harcerze takie apele prowadzili od kilkunastu lat. Ale tym razem minister Macierewicz postanowił, że wraz z przypomnieniem bohaterstwa żołnierzy polskich w czasach II wojny należy też uczcić ofiary katastrofy smoleńskiej z 2010 roku. Słowem – do apelu poległych dołączyć apel smoleński. Ponieważ nie chcieli na to przystać organizatorzy z prezydentem Gdańska na czele, minister Macierewicz zarządził, aby zablokować wejście druha, a w jego miejsce wysunąć żołnierza z odpowiednim tekstem. Wszystko to nastąpiło w sposób dość kuriozalny, przy udziale funkcjonariusza żandarmerii wojskowej (po cywilnemu) i urzędniczki ministerstwa. Wybuchł skandal, który nie licował ani z miejscem, ani z czasem uroczystości. Ale w przypadku ministra wojny (na szczęście byłego) to była norma. Tam, gdzie bywał minister M., zawsze można było liczyć na jakąś aferę.

Minęło parę miesięcy, a sprawa wraca w nieco innej odsłonie. Oto Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury w jednej osobie, zaproponował prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi… wykupienie Westerplatte wraz z pomnikiem Obrońców Wybrzeża za okrągłą sumkę 2 mln złotych. W pierwszej chwili trudno pojąć, o co chodzi – dlaczego jeden podmiot (państwowy) proponuje taki „biznes” drugiemu podmiotowi (samorządowemu). Handel pomnikami? Rocznicami?

 RM

Cały tekst w aktualnym "TC"

autor: Ryszard Marut

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz