Tygodnik Ciechanowski

Poniedziałek, 21 maja 2018

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!

Zostaw swoje serce na ziemi

17.05.2018 15:00:00

Statystycznie szybciej możemy zostać biorcą, niż dawcą. W niedzielę (27 maja) w hali sportowej przy ul. Orlika w Przasnyszu odbędzie się happening medyczno – kulturalny, którego tematem będzie transplantologia, dawstwo organów oraz profilaktyka chorób prowadzących do przeszczepów narządów.
Organizatorzy tego dnia zaplanowali wykłady autorytetów medycznych, atrakcje dla dorosłych i dzieci oraz szereg bezpłatnych badań. O wydarzeniu, które odbędzie się pod hasłem ,,Życie to najcenniejszy dar, jaki możesz podarować” rozmawiamy z organizatorką, Joanną Tubis-Flak, która sama jest po przeszczepie wątroby. 
 Każdy dorosły decydując o przekazaniu po śmierci swoich narządów do przeszczepu ratuje życie przynajmniej ośmiu osobom – mówi nasza rozmówczyni.

*Czy hasło towarzyszące wydarzeniu jest pani dzisiejszym przesłaniem życiowym?  

- Uważam, że może być nie tylko moim mottem, ale wszystkich osób, które dzięki przeszczepowi otrzymały szansę na dalsze życie.  Dzięki szlachetnej decyzji nieznanych mi rodziców 18-latka mogę nadal żyć. Cieszyć się chwilami spędzonymi ze swoją rodziną. Mogę powoli wracać do pracy zawodowej i głośno mówić o ludzkiej bezinteresowności w oddawaniu największego z możliwych darów – życia. Mam nadzieję, że to co obecnie robię będzie przynajmniej jakąś małą iskierką w uratowaniu chociażby jednej osoby.

*Czytelnicy naszej gazety mieli okazję poznać pani osobę w reportażu poświęconym przeszczepom. Zwracała pani wtedy uwagę na brak czy niewielką wiedzę w społeczeństwie dotyczącą przeszczepów, oddawania narzadów.

- Liczba zadawanych pytań przez nowopoznanych mi ludzi świadczy o tym, że mimo tak dobrego dostępu do informacji, mam na myśli internet, gdzie w po wpisaniu słowa klucza wyskakują nam setki informacji, nadal jest niska świadomość o  tym, że w każdej chwili swojego życia możemy wyrazić wolę oddania po śmierci  swoich narządów do przeszczepu. Oprócz narządów unaczynionych takich, jak wątroba, płuca czy serce,  przeszczepia się jeszcze między innymi górne kończyny czy palce, skórę, rogówkę...


Więcej o tym, co się bedzie działo w Przasnyszu oraz o transplantologii w najbliższym papierowym wydaniu gazety 

autor: kak

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz