Tygodnik Ciechanowski

Poniedziałek, 17 czerwca 2019

Już teraz zamów e-prenumeratę Tygodnika Ciechanowskiego. W e-prenumeracie taniej!

Truskawkowy sezon strat

12.06.2018 15:00:00

Tak złego roku dla plantatorów truskawek dawno już nie było. Problemy z zatrudnieniem robotników do pracy na polach, wielodniowe upały oraz niska cena na skupach przemysłowych spowodowały, że tegoroczny sezon truskawkowy można zaliczyć do jednego z najgorszych w ostatnich latach.

U niektórych plantatorów nawet 50 proc. owoców pozostanie na polach. W tym roku duży wpływ na taki stan rzeczy miał brak odpowiedniej liczby ludzi do pracy. Chodzi oczywiście o tanią siłę roboczą, czyli Ukraińców przyjeżdżających w sezonie. 

Sytuację skomplikowało wejście w życie nowych przepisów dotyczących zatrudniania obcokrajowców, a przede wszystkim zmiany w procedurach składania wniosków o pozwolenie na pracę sezonową dla robotników z zagranicy oraz konieczność zarejestrowania każdego cudzoziemca jeszcze przed podjęciem przez niego pracy. Duża część Ukraińców zatrudnianych do prac sezonowych przyjeżdża do Polski tylko na podstawie paszportów biometrycznych, korzystając z ruchu bezwizowego.
Tegoroczna wiosna zaskoczyła też wysokimi temperaturami. Opadów deszczu było jak na lekarstwo, a susza spowodowała, że na sadzonkach pojawiały się zarazy. 

Więcej w aktualnym numerze Tygodnika

autor: kak/paw

Komentarze Internautów (0)dodaj komentarz

Na razie nikt nie skomentował tego artykułu, aby wziąć udział w dyskusji, należy dodać komentarz